В. Бондаренко: еще раз о ЗНО в текущем году

Предлагаю МОН принять обдуманно-революционное решение - не проводить ЗНО в этом году

В. Бондаренко: еще раз о ЗНО в текущем году

Автор: Виктор Бондаренко, доктор философских наук, профессор, член-корреспондент НАПНУ.

У контексті нинішніх подій, пов’язаних із пандемією, звертають на себе увагу спроби МОН визначитися з проведенням у поточному році ЗНО. Учора прочитав, що ЗНО відбудеться з 25 червня по 17 липня 2020. З урахуванням того, що ці дати повинні будуть вписатися у загальний перебіг подій боротьби з коронавірусом і вже корегувалися, пропоную МОН прийняти обдумано-революційне рішення – не проводити ЗНО у цьому році. Таке рішення буде зрозумілим для усіх з відомих причин.

Окремо хочу наголосити, що я, насправді, обидвома руками за ЗНО, про що неодноразово заявляв публічно. Мене також не варто підозрювати у якихось закамуфльованих гріхах і намірах збагатитися, а також у лобіюванні чиїхось інтересів чи, прости Господи, дискредитувати УЦОЯО, разом з його досягненнями. Ні, і ще раз ні!

Я просто закликаю задуматися над людською аксіологією і правильною ієрархією наших цінностей. Як стверджується у 27 вірші другої глави Євангелія від Марка, субота створена для людини, а не людина для суботи! Світською мовою це означає, що випускники зразка 2020 року живуть не для того, щоб попри усі перепони здати ЗНО, а навпаки – ЗНО існує для з’ясування рівня знань, отриманих ними у школі.

Сесія ЗНО, як відомо, пов’язана з переміщенням великих мас людей. У нашому випадку це приблизно 360-370 тисяч учнів, значна кількість тих, хто забезпечуватиме цей процес – працівники УЦОЯО, вчителі, поліція, люди, які прибиратимуть приміщення шкіл та намагатимуться нагодувати та напоїти учасників цієї сесії. Загалом, гадаю, набереться до 500 тис. людей, які тричі підряд, покинувши свої сім’ї, змушені будуть їхати за визначеними адресами, піддаючи себе та оточуючих колосальному ризику. А ввечері, після величезної кількості контактів, будуть повертатися додому і спілкуватися із батьками, родичами, учителями, сусідами тощо. Загальну кількість людей, втягнутих у цю потенційно небезпечну справу, навіть важко порахувати. Їхня кількість буде вимірюватися мільйонами. А навіщо? Щоб країна, поповнившись новими хворими, мала б результати ЗНО.

Починаючи з 1 вересня 2019 року і до оголошення в країні карантину, школи працювали у звичайному режимі. Учителі приходили на роботу і оцінювали знання учнів як зазвичай, знаючи, що при їхньому вступі до ЗВО братимуться до уваги не шкільні оцінки, а бали ЗНО. Відтак логічно думати, що ніхто і нікому не намагався штучно завищити поточні оцінки, а відтак вони можуть з великою вірогідністю вважатися об’єктивними.

Об’єктивна оцінка знань і є метою ЗНО. Відтак шкільні оцінки, у силу нинішніх обставин, можуть дорівнювати балам ЗНО та служити підставою для зарахування до ВНЗ за тією ж моделлю, яку ми використовували за наявності результатів ЗНО. При цьому результати навчання в режимі онлайн можна і треба не брати до уваги, оскільки в різних місцях для цього були створені зовсім різні умови, та і вчителі, як відомо, «мали право на помилку».

Природно, що якість і принципи оцінювання знань шкільними вчителями і за технологією ЗНО можуть дещо відрізнятися, але загалом вони дадуть дуже схожу картину, а головне – відповідатимуть принципу об’єктивності оцінювання знань. При цьому слід було б без всяких застережень прийняти документи про «прострочені» ЗНО. Залишається подумати над тим, як провести творчі конкурси. Оскільки їх незміримо менше, ніж звичайних іспитів ЗНО, то їх можна було б провести, скажімо, онлайн або із особливими пересторогами у звичайний спосіб.

У такому разі ми не будемо піддавати ризику великі маси (в основному молодих) людей і гарантовано збережемо їхні життя, а не будемо уподібнюватись тим «сміливцям», які закликали іти до храмів на Великдень чи працювати в контакті з людьми, попри карантинні перестороги.

Влада уже зробила все, щоб люди масово хворіли і помирали – вивезла маски, залишила відкритими пролобійовані кимось торгові мережі, знищила урожай молодих овочів, натомість купувати їх деінде тощо. Найстрашніше, що при цьому хворіли і помирали люди. За таких обставин ми повинні розуміти, що у кожного є своя зона відповідальності.

У МОН це - проблема ЗНО, якою не можна нехтувати. Навіть за умови, якщо воно буде відмінено, і молоді люди гарантовано залишаться живими, вони потім «наздоженуть» свої знання під час навчання у ЗВО.

Мені здається, що саме так у найкращий спосіб могла б реалізуватися громадянська, професійна та батьківська позиція тих, хто покликаний приймати відповідальні рішення не лише за штатних обставин, але і в лиху годину засилля пандемії коронавірусу.

Освіта.ua
14.05.2020

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Операция "Коронавирус"
Исходим из того, что коронавирус - опасен. Нам внушают эту мысль, и в то же время собираются проводить ВНО, то есть сосредотачивают большое количество абитуриентов на незначительной площади. Не для того ли, чтобы всех сразу ИНФИЦИРОВАТЬ черт знает чем, и списать на коронавирус. Чиновникам не жалко не своих детей. идаже умирают. Они поставлены выполнять чужую валю: "Сократить, любыми способами численность населения". После этого пойдет новый всплеск заболеваемости "коронавирусом". Снова будет повод засадить всех на карантин. Спросите для чего это нужно? Отвечу анекдотом. Телефонный звонок. Голос в трубке: "Вы уже готовы работать на любой работе только за еду? Ах, нет! Тогда перезвоню вам недельки через две". Чем не цель: превратить большинство людей в рабов? Повторяю, -это мои мысли в слух. Но почему же их не должны читать? Почему удаляют?
Альона
кінець: чому здавати ЗНО треба на пунктах, а дистанційно навчатись можна і вдома!!!! чому в такому випадку не можна здати тести онлайн??? бояться, що діти спишуть??? так тести мають обмеження по часу - на пошук правильних відповідей немає часу, тому, хто знає багато - часу не вистачає всі завдання прочитати, відповісти, а в кінці перевірити свою роботу!!! це тому, хто знає мало - часу достатньо - що-небудь поставив, здав роботу і пішов(вгадав-не вгадав - неважливо, так здають діти, що вчились в ПТУ...)!P.S.учора було в новинах: вірус діагностували у 1місячної дитини !!!чому життя і здоров’я молоді не цікавить жодну відповідальну людині в мон?
Павел
Для Альона: Дело в том, что кое-кто может потерять ДЕНЕЖКИ, и не малые, от богатеньких и влиятельных родителей болванов, которых без взятки никуда не всунешь учиться. Если ВНО проводить дистанционно, то за монитором каждого такого умника будут суфлеры и бездари напишут ВНО на высокие баллы. Суфлеры нынче стоят значительно дешевле, чем чиновники, имеющие доступ к бланкам ответов при окончательном определении рейтинга поступающих. Вот основная причина - большие деньги. Может не только в этом дело. Может действительно хотят всех инфицировать?
Комментировать
Альона
продовження 6)як добратися дітям до пункту тестування(якщо машини вдома немає), а міжміський транспорт не працює? 7)Чому не можна вивчити: як інші країни ось в такій незвичайній цьогорічній ситуації проводять вступ до ВУЗів? а наше МОН - будуть здавати !!! це лише єдиний варіант??? хіба ж більше ну ніяких варіантів не існує??? а відмінити ЗНО - піти назустріч дітям - мабуть дуже важко(неможливо)? 8) хто може гарантувати, що на пункті тестування ВСІ (діти, що прийдуть здавати), інструктори, керівники, помічники, чергові, поліція, медперсонал будуть (неінфіковані)здорові??? правильна відповідь - НІХТО ! Чому не можна вивчити: як інші країни ось в такій незвичайній цьогорічній ситуації проводять вступ до ВУЗів? а наше МОН - будуть здавати !!! це лише єдиний варіант??? хіба ж більше ну ніяких варіантів не існує??? а відмінити ЗНО - піти назустріч дітям - мабуть дуже важко(неможливо)??? а надруковані зошити не пропадуть - на наступний рік використають(не будуть друкувати нові, - то ще й зекономлять кошти)...
Linda
Для Альона: Читайте и смотрите здесь: https://vlasti.net/news/310970. Вам станет понятны некоторые причины, по которым чиновники МОН с такой маниакальной настойчивостью, во преки здравому смыслу хотят провести ЗНО. Плевать им на всё и вся.
Комментировать
Альона
Шановний Віктор! я дякую Богу за вас і вашу позицію стосовно проведення ЗНО!!! коли я спілкуючись з колегами чи батьками - говорю про відміну тестів ЗНО у цьому році - на мене дивляться, як на прибульця!!! я ні на мить не сумніваюсь у правильності такого рішення - ВІДМІНИТИ зно!!! це було б зрозуміло - ВСІМ батькам, дітям, вчителям, громадянам!!! якщо ж у березні всіх посадили у карантин, налякали вірусом, штрафували за порушення - і тепер у червні - проводимо ЗНО... у мене виникає багато питань: 1) навіщо? 2)чому дітям 9 класу без екзаменів видадуть документи, а 11-класникам треба здати зно, щоб отримати атестат? 3)для чого в такій складній епідситуації збирати БАГАТО людей біля пункту тестування і БАГАТО дітей всередин пункту? 4)чому мон НЕ ХОЧЕ розглядати ІНШІ варіанти для 11-класників, може тому - що ЧУЖІ діти їм не цікаві(на жаль) і їх життя і здоров’я НІКОГО в моні не хвилює??!! 5) може вони БОЯТЬСЯ прийняти таке просте, важливе для всіх і зрозуміле за нинішніх обставин рішення?6)як добратися до пункту тестування дитин...
Віктор
Для Альона: Дякую, шановна пані! Ви торкнулися 9 класу. Я теж не можу зрозуміти одну річ. Я - мовник, працюю в коледжі. І в мене таке питання: чому не проводять ЗНО з української мови та літератури після 9 класу. Адже програма з мови закінчується саме у 9 класі. Всім відомо, що в 10 та 11 класі вчителі (і ми, викладачі), "натаскуємо" учнів/студентів на здачу ЗНО. Мені відповідають, що програма з літератури продовжується у 10 та 11 класах. Бачу два варіанти: 1) здавати лише мову; 2) скоротити програму з літератури і вмістити її до 9 класу. Чимало творів, вміщених у програмі, далекі від виховної мети. Можу навести приклади. Цікаво: чи читають працівники МОНу наші коментарі? Чи їм наплювати на думки людей? Згоден із Павлом, що там могут потерять ДЕНЕЖКИ. Тільки не ДЕНЕЖКИ, а БАБЛО! (Вибачте за вульгарне слово, але гадаю, що Ви знаєте різницю між грошами і баблом).
Комментировать
учитель
Уважаемый Виктор Бондаренко, если у Вас есть какое-то влияние на решение МОН. подскажите, чтобы провели ВНО только для поступающих в ВУЗЫ на бюджет, хотябы в этом году. Количество таких абитуриентов примерно в пять раза меньше от сдающих ГИА в форме ВНО, следовательно во столько же раз уменьшатся количество возможного заражения коронавирусом. Смелее и настойчивее продвигайте свою идею в жизнь. Что касается ВНО в техникумах и в колледжах, - вообще нонсенс. Молодые люди выбрали для себя специальность, поступили, учатся в ВУЗах I-II уровней аккредитации.
Александр Васильевич
Я снова читаю Ваши толковые слова. У Вас есть разум и понимание ситуации. Но решения принимают чиновники. Ваши рассуждения и призывы они проигнорируют. К Вам с Вашими знаниями и званиями отнесутся с презрением. Вы, до какой-то степени сами в этом виновны. Ведь с Вашего молчаливого согласия вами руководят бездари, глупцы и предатели. Вы молча соглашались. Теперь могут пострадать невинные люди.
Сергей Степанович
Уверенны ли Вы, Виктор Бондаренко, что перед чиновниками нашей страны не поставлена задача о "СОКРАЩЕНИИ ЧИСЛЕННОСТИ НАСЕЛЕНИЯ"? Я не уверен. Проведение ВНО - замечательный, я бы сказал исключительный повод. Можно собрать огромное количество, в основном молодых людей вместе и инфицировать всех сразу. Такой вариант развития событий Вам не приходил в голову? А я вот думаю, учитывая почти маниакальную настойчивость чиновников МОН, что для этого они и поставлены. Конечно, если короновирус действительно опасен и не является большим, всемирным БЛЕФОМ.
Linda
Ваши бы слова, да чиновникам в уши! Но боюсь, что они останутся лишь ГЛАСОМ вопиющего в пустыне.