В. Онацкий: увольнение учителей - (не)возможно

Можно ли уволить педагога-пенсионера, который отказался от перевода на срочный договор?

В. Онацкий: увольнение учителей - (не)возможно

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

27 березня 2020 року набув чинності Закон України «Про повну загальну середню освіту», за яким однією з новацій в освіті є умови роботи педагогічних працівників, які отримують пенсії за віком. Так, у статті 22 згадуваного закону зазначено: «Педагогічні працівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від одного до трьох років». Про дискримінаційність цієї норми я докладно писав раніше, наївно думаючи, що Президент дослухається до думки юристів та накладе вето на цей закон. Однак не сталося, як гадалося. Закон діє і вимагає від керівників закладів певних дій.

Враховуючи, що у наших школах немає посад юристів, і вся відповідальність за дотримання трудового законодавства покладається виключно на керівника, доводиться трохи вийти за межі офіційних рекомендацій МОН України, щоб уберегти своїх друзів-керівників від неправомірних дій, а педагогів від наруги над собою.

Отже, до 1 липня 2020 року керівники державних і комунальних закладів загальної середньої освіти зобов'язані припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням з ними трудових договорів строком на один рік. Тобто педагог-пенсіонер має написати заяву з проханням про зміни умов праці. Зміст заяви має бути приблизно такий: «Прошу змінити умови трудового договору, перевівши мене на роботу з безстрокового трудового договору на строковий, з 01 липня 2020 року по 30 червня 2021 року».

Здається, що все просто. Закінчиться карантин. Педагоги повернуться у стіни навчальних закладів, і тоді керівник запросить їх до себе, озвучить чудову пропозицію про перехід на контракт, пообіцяє цей контракт щороку продовжувати і отримає необхідну заяву. Потім буде наказ про переведення, і питання вирішено. Якщо дійсно керівник думає, що буде саме так, то я за нього радий. Далі можна не читати.

Але ж може бути зовсім інша ситуація. Закінчиться карантин, керівник запросить педагога до себе, щоб оголосити йому чудову новину про контракт, а у відповідь отримає: «Я нічого писати не буду. Якщо ви маєте право без моєї згоди перевести мене на контракт, то переводьте!». І тут керівник скаже так, як вчить МОН: «Ні, шановний, у разі незгоди з продовженням трудових відносин на умовах строкового трудового договору педагогічні працівники, яким виплачується пенсія за віком, звільняються згідно з пунктом 9 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.» І майже буде мати рацію. Так дійсно вчить МОН та згаданий закон.

Однак, у листі МОН зазначено: «Зважаючи на практику застосування трудового законодавства, рекомендуємо повідомити працівника про його переведення на строковий трудовий договір не пізніше ніж за два місяці до дня видання наказу про його переведення (але не пізніше 30 квітня). Таке повідомлення може відбуватися у будь-який зручний і доступний спосіб, у тому числі шляхом надсилання на адресу педагогічного працівника рекомендованого листа з повідомленням про вручення. Цікаво, які саме зручні та доступні способи знає пані Любомира Мандзій, т.в.о. міністра, вважаючи, що відповідно до приписів уряду всі вчителі-пенсіонери перебувають в самоізоляції, не пускаючи до себе нікого, навіть листонош. Як фізично керівник навчального закладу відповідно до статті 32 КЗпП України повідомить працівника під підпис про зміни в його умовах праці? Очевидно, ніяк.

Отже, я думаю, що кожен керівник розуміє, що в цій ситуації, якій він опинився, потрібно намагатися дотримуватись закону, тобто повідомити працівника рекомендованим листом про зміни в умовах праці. І якщо цей лист буде вручено до 30 квітня працівникові, то можна вважати, що працівник дійсно попереджений про зміни в умовах праці.

Але чи можна звільнити працівника, який відмовився від переведення на строковий договір? Можете спробувати, але не раджу, і ось чому. Закон передбачає звільнення працівників, які відмовились від переведення на контракт, до 1 липня. Педагоги, які відпрацювали навчальний рік, з середини червня перебувають у щорічній основній відпустці. Відверто, я не заздрю тому керівникові, якій додумається замінити відпустку вчителя звільненням. Чи буде таке звільнення правомірним, якщо відбудеться після відпустки, у серпні? Ні, не буде, бо закон передбачає таке звільнення до 1 липня.

Закон намагається дати механізм переведення на контракт учителів, які стали пенсіонерами до набуття його чинності. Проте не дає відповіді на питання, а що робити з вчителями, які, наприклад, почнуть отримувати пенсію у грудні 2020 року, їх переводити на контракт до грудня 2021 року (на один рік), а потім посеред навчального року звільнити? Відповіді немає.

На що ж розрахований цей закон? На залякування та приниження. І це є очевидним, адже влада так робила з учителями завжди: у 90-ті, коли замість зарплат видавали довідки про шестимісячну заборгованість, на початку 2000-х, коли не виконували 57 статтю, у 2015, коли підняли зарплату вчителя до зарплати прибиральниці і оголосили вчителя найбільшим корупціонером країни та найбільшою проблемою освіти, у 2019, коли скасували підвищення зарплат, у 2020, коли заставили за власні кошти проходити курси підвищення кваліфікації.

Педагоги проковтнули все. Проковтнуть і цього разу. Гуртом напишуть усі заяви на переведення на контракт до 1 липня, а через рік, 30 червня 2021 року, будуть звільнені без оздоровчих, без відпускних. Звісно, комусь пощастить, і їх звільнять у червні 2022 чи 2023 року, але так само без оздоровчих, бо оздоровчі виплачуються, коли працівник йде у відпустку, а якщо відпустки немає, то й оздоровчих нема. Так вирішив законодавець. Таке у нас відношення до вчителя, бо правду кажуть: на похилу вербу і кози скачуть…

Оригинал

Освіта.ua
16.04.2020

Популярные блоги
И. Ликарчук: педагогам школ не должны урезать зарплату Почему сокращение бюджетных расходов в образовании нужно проводить за счет тех, кто проводит уроки?
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
И. Ликарчук: система ЗНО стала на путь стагнации Спасти систему ЗНО от краха или исчезновения смогут только новые команды и технологии
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев