Инна Ящук: карантин, порождающий тоталитаризм

Общество впервые столкнулось с масштабным ограничением прав человека, в том числе и в образовании

Инна Ящук: карантин, порождающий тоталитаризм

Автор : Инна Ящук, декан факультета начального образования и филологии ХГПА.

Ще не так давно багато сучасних українців жили у іншій країні, де центральні органи державної влади диктували правила поведінки для громадян у всіх сферах життя. Натомість для молодого покоління слово «тоталітаризм» було відоме лише з підручників історії чи світових новин.

Однак з початком наступу коронавірусу багато ознак цього суворого та антидемократичного режиму м’яко увійшли у наше сьогодення, причому так, що ми самі цьому подекуди раділи.

Звісно, повною мірою порівнювати тоталітаризм і карантин недоречно: протидія коронавірусу не забарвлена політичним підтекстом, не відбувається зрощення держави з будь-якою партією і, тим більше, не проводяться репресії інакодумців. Однак суспільство вперше за довгий час стикнулося з масштабним обмеженням Прав людини, чого раніше не було в незалежній Україні. Як і в більшості цивілізованого світу також. Обмеження торкнулися усіх сфер життя, включно з освітою. Тож хочу зупинитися детальніше на окремих моментах.

Право на свободу пересування. Заклик «Залишайтеся вдома!» на початку карантинних заходів був просто закликом до певної дії, чи точніше — бездіяльності. Зрозуміло, коли є можливість не виходити з оселі без нагальної необхідності, це найкращий засіб протидії розповсюдженню контактної хвороби.

Загалом, я вважаю, що оголошення національного карантину було одним з найбільш правильних кроків влади і майже вчасним. Інакше зараз навіть неофіційні дані чисельності хворих були б набагато вищими.

Однак із певним часом «Залишайтеся вдома» набуло більш радикального забарвлення. Із простої поради чи побажання це перетворилося на обов’язок. Тепер у нас закритий кордон, відсутнє транспортне сполучення між населеними пунктами й частково транспорт всередині міст, тому вільно пересуватися куди заманеться громадяни не можуть. Додайте заборону на перебування у парках, дитячих майданчиках та інших, колись людних місцях. Останнім штрихом з тоталітарною ознакою стала пряма заборона підліткам перебувати назовні без супроводу дорослих, заборона виходити з дому літнім людям та обов’язкова наявність, окрім маски, документів. Подібні жорсткі правила необхідні для суспільства, окремі члени якого продовжують нехтувати карантинними заходами, але факт лишається фактом: це обмеження притаманне тоталітарному режиму.

Право на освіту чи не найперше зазнало обмежень. Звісно, навчатися можна і потрібно, саме тому діють спеціальні освітні передачі, марафони, відеоуроки та онлайн-заняття. Однак це кардинально відрізняється від традиційного розуміння освіти та закріпленого Конституційного права кожного громадянина на вільний доступ до неї. Відтак, варто зникнути світлу в оселі, і ніякої освіти ви не отримаєте. Так само і з Інтернетом: не у всіх людей, які мають право, є можливість вільно користуватися доступом до глобальної мережі, а отже — мати доступ до освіти.

Право на вільне віросповідання. Це особливо актуально зараз, оскільки починаються Пасхальні свята, під час яких наші віряни звикли ходити до церкви чи костьолу, навіть якщо не вважають себе особливо віруючими. Звісно, ніхто не забрав право вірити та вільно висловлювати свої духовні переконання. Але слідувати правилам культу, відвідувати культові споруди не можна. А значить, і в даній сфері життя суспільство зазнало обмежень.

Ще раз повторюся, що все вищеперераховане та інше, не зазначене мною — це не порушення Конституції чи Прав людини, а лише обмеження, спричинені глобальною надзвичайною ситуацією. Однак мало не все людство зараз має унікальну нагоду, так би мовити сучасною термінологією, відчути на собі «демоверсію» тоталітарного режиму. Різниця лише в тому, що за справжнього тоталітаризму жорстко регламентуються абсолютно всі сфери життя, нав’язується політика правлячої верхівки та відбуваються жорсткі репресії над тими, хто чинить опір системі.

Я переконана, що карантин закінчиться вже скоро, життя повернеться до звичного режиму, і всі обмеження, рано чи пізно, зникнуть. Однак у нас лишиться ще один урок карантину, що продемонстрував, як це - жити в умовах тоталітаризму.

Я б хотіла, аби всі ми винесли з цього певні осмислені висновки, почали більше цінувати свободи, яких нас позбавив коронавірус. І можливо, тоді наше суспільство стане ще більш згуртованим та гуманним.

Освіта.ua
14.04.2020

Популярные блоги
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
И. Ликарчук: система ЗНО стала на путь стагнации Спасти систему ЗНО от краха или исчезновения смогут только новые команды и технологии
Наталья Пипа: существуют два риска из-за переноса ЗНО Нельзя отменять ЗНО, если нет предложения, а что делать вместо этого
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев