И. Ликарчук: может ли быть директором не учитель?

Директор должен создать условия для осуществления образовательного процесса, содействовать учителю

И. Ликарчук: может ли быть директором не учитель?

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования, и. о. директора Учебно-методического центра обеспечения качества образования.

Чи може бути директором школи не вчитель?

Учора на цю тему мав вечірню дискусію з людиною, яку дуже поважаю. Він майже тридцять років директорував у одній із шкіл Київщини.

Його позиція в нашій дискусії була категоричною аж до передінфарктного стану: не може.

Моя - може бути. І не лише може, але і повинно так бути. Бо управління - це зовсім інший вид професійної діяльності, ніж вчителювання. І дуже рідко зустрічається ситуація, коли в одній людині трапляється феноменальне поєднання вдалого виконання обох видів професійної діяльності.

Головним аргументом мого візаві був той, що не може людина без педагогічної освіти керувати освітнім процесом. Моя - директор школи керувати освітнім процесом не повинен. Освітнім процесом повинен керувати вчитель (освітній менеджмент), і нічого директору в той процес втручатися. Директор повинен створити умови для успішного здійснення освітнього процесу; сприяти вчителю в його діяльності, а не втручатися в неї.

З глибоким болем та навіть образою мій візаві сприйняв категоричне заперечення його бачення ролі директора школи як «учителя учителів».

Ну яким вчителем для філолога може бути директор школи з фахом математика? Навіть якщо гіпотетично уявити, що він є супер-вчителем із свого предмету. Або ще краще: вчитель фізики для вчителя англійської мови?

Нехай краще директор бути суперовим адміністратором, фінансистом, знавцем тонкощів трудового законодавства тощо, аніж «майстром на всі руки» з усіх предметів, даючи рекомендації кожному підлеглому вчителю, як здійснювати освітній процес. Адже не дозволяє собі головний лікар (стоматолог), виступати в ролі вчителя, скажімо, для молодого гінеколога чи хірурга, а директор школи може навчати учителя будь-якого фаху...

Усі аспекти нашої дискусії переповідати дуже довго. Біда в тому, що таке ж розуміння сутності діяльності директора школи притаманне не лише моєму візаві, але і тисячам інших директорів та працівникам органів управління освітою від найвищого до найнижчого рівня. А це вже є реальна небезпека для успішного функціонування освітньої системи. Бо кожен має нести свій чемодан.

У директора школи він один, а у вчителя інший. Сьогодні в закладах освіти керівниками потрібні не «мастера на все руки», а професіонали в управлінській діяльності. Час, коли управлінські рішення приймалися за схемами, виписаними в підручниках із «Школознавства», або лише на основі власної інтуїції та досвіду, команд «згори», - давно пройшов.

Українській освіті потрібні справжні сучасні керівники, а не трішки удосконалені фахівці, що готувалися для зовсім іншого виду професійної діяльності.

Оригинал

Освіта.ua
22.07.2019

Популярные блоги
И. Редько: о ненормированной умственной работе учеников Когнитивный диссонанс на фоне любви к своей стране и желания жить, учиться и развиваться здесь
Виктор Мисан: о чем думают украинские учителя В школах – полный разгул «демократии» и «академической свободы», что сверху, что снизу 
Т. Ефимова: когда исчезнет из школ совдепия с подарками? Когда исчезнет из школ совдепия вместе с подарками, подхалимством и никому не нужными активностями?
Н. Борисенко: волшебная палочка и валериана для учителя Учителя просто выгорают, и у них не хватает жизненных сил дать детям все то, что они могли бы
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
надежда
Тільки тоді.коли хірургом стане людина не будучи лікарем- хірургом , багато вважають себе " великими" педагогами і знатоками . Дають поради вчителям, а тепер щей посягнули на крісло директора. Вони не знають,що це крісла _ДУЖЕ ВАЖКЕ.