Игорь Ликарчук: несколько мыслей о репетиторстве

Цивилизованное репетиторство должно иметь право на жизнь и на поддержку государства

Игорь Ликарчук: несколько мыслей о репетиторстве

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования, и. о. директора Учебно-методического центра обеспечения качества образования.

Кілька думок про репетиторство в середній освіті, навіяних останніми заявами МОН.

1. Проблема з’явилася через рік після запровадження ЗНО, коли батькам стало зрозуміло, що у величезній кількості випадків без стороннього КВАЛІФІКОВАНОГО педагогічного супроводу їхні діти ЗНО не складуть.

2. Якщо комусь здається, що репетитори займаються дурничками і лише гребуть гроші лопатою - дарма так думаєте. До репетитора ніхто, на відміну від школи, НЕ ЗОБОВЯЗАНИЙ йти. Якщо репетитор не буде робити того, за що йому платять гроші, до нього ніхто не піде. Знову ж таки: на відміну від школи.

3. За хороший продукт потрібно платити хороші гроші. Саме тому вартість репетиторських послуг у багатьох випадках не дуже низька. Але її також не можна назвати захмарною. Знову ж таки: не подобається чи не можете платити, то тут уже ніхто нічого не зробить.

4. Офіційна освіта була, є і буде проти репетиторів. І це зрозуміло. Бо конкуренція. Брати участь в конкурентній боротьбі офіційна освіта не здатна. У неї головна зброя - бруд, яким вона готова обливати репетиторів 24х7.

5. Репетиторство в Україні розвивається трьома шляхами. Велика кількість педагогів, офіційно зареєструвавшись як підприємці, надають репетиторські послуги, платять податки і живуть цивілізовано. Це найкраще і найрозумніше, що можна зробити. І на місці державних мужів я зробив би все, щоб стимулювати навернення в цю групу всіх, хто займається репетиторство. Так має бути.

Друга група - ті, хто не працюють в школах, але репетиторством займаються «підпільно». На мою думку, це не зовсім цивілізовано, але як вирішити проблему я написав вище.

Третя група - так звані шкільні підпільні «репетитори». Працюючи в школах, вони репетиторствують із своїми учнями. Інколи навіть під час офіційного навчального процесу. Це - ракова пухлина в школах. Позбутися її не допоможуть примочки та компреси. Лише радикальні методи - звільнення керівників шкіл і горе-«репетиторів», які зловживають своїм службовим положенням. Добре, що МОН нарешті висловило свою офіційну позицію стосовно таких.

Замість висновку

Я лише ЗА репетиторство. За цивілізоване репетиторство. Як альтернативу недолугій, у ряді випадків, офіційній шкільній освіті. Цивілізоване репетиторство повинно мати право на життя і на підтримку держави. Краще із ним, аніж без нього.

За результатами відомої мені соціології майже 70% тих, хто складає ЗНО, користуються послугами репетиторів. Уявляю, якими були б його результати, якби репетиторів не було. І я категорично проти підпільного репетиторства. З ним потрібно наполегливо боротися. Бо воно руйнує офіційну освіту із середини.

Оригинал

Освіта.ua
09.07.2019

Популярные блоги
В. Круглов: ценностям должна учить детей семья Школа – это не холодильник, куда сдают ребенка на содержание и обучение наукам и нравственным ценностям
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Думайте
Це як довів уряд вчителів, що вони займаються репетиторством. Та платіть нормальні зарплати, ніхто й підпільно працювати не буде.