Э. Рубин: рубикон для медицины в Украине

Мы создали благоприятную среду для размножения дипломированных шарлатанов

Э. Рубин: рубикон для медицины в Украине

Автор: Эдуард Рубин, глава правления компании Телесенс ИТ, экс-ректор ХНУРЭ.

Найближчі дні стануть визначальними для майбутнього нашої медицини.

У ці дні ми повинні перейти своєрідний Рубікон, що відокремлює нас від того шляху прогресу, яким ідуть провідні країни світу.

1−3 липня вперше в українській історії для студентів-медиків проводиться іспит за системою IFOM. Системою, розробленою американською компанією NBME, чиїми тестами понад 100 років користується весь світ.

Цю незалежну і дуже якісно опрацьовану систему тестування, яка дозволяє оцінити реальний рівень підготовки наших медичних кадрів, за рішенням уряду ввели, нарешті, і у нас. І саме від результатів цього тестування буде залежати, отримають студенти диплом державного зразка чи ні.

Чому це критично важливо?

Відомо, що якість медичних послуг — одна з найважливіших ознак цивілізованості суспільства. Медична реформа, розпочата в Україні і покликана зробити нашу медицину адекватною цивілізованому суспільству, не буде ефективною, якщо ми не зуміємо кардинально змінити рівень підготовки наших медпрацівників, людей, від яких у буквальному сенсі слова залежать життя і здоров'я кожного з нас.

Але як домогтися нової якості медичних послуг в умовах, коли медичні вузи абсолютно автономні у формуванні своїх навчальних планів і не підкоряються впливу Міністерства охорони здоров'я (МОЗ)? Єдиний варіант — незалежне оцінювання якості підготовки кадрів, і це та сфера, яка належить до прямої компетенції держави.

Незалежне тестування за внутрішніми українськими стандартами КРОК-1 і КРОК-2 існує вже багато років, але останнім часом цілком очевидно, що воно встановлює занадто низьку планку. Де-факто КРОК оцінює рівень фундаментальних знань майбутніх медиків, але практика показує, що цього вочевидь недостатньо. Суспільство давно потребує принципово іншої якості послуг: занадто багато лікарських помилок, які вже стали притчею во язицех. Тому назріла потреба в тестуванні, яке оцінюватиме практичні навички студентів та інтернів, їхню професійну здатність діяти в клінічних умовах.

Потрібно чітко зрозуміти: ми не можемо змінити систему освіти інакше, ніж задавши їй нові стандарти, що змусить вузи реактивно реагувати: міняти програми, оновлювати викладацький склад, зміцнювати матеріальну базу тощо.

Коли нам кажуть: сперш поміняймо навчальні плани, а потім міняйте стандарти оцінювання, ми відповідаємо — це неможливо, оскільки це означало б поставити віз попереду коня. Не справа держави займатися навчальними планами, її завдання — створювати правила гри. І сьогодні такі правила для медичної освіти є — це незалежне зовнішнє оцінювання за системою IFOM. Про те, що воно буде впроваджуватися, було відомо заздалегідь, але вузи не поспішали міняти програми, явно саботуючи реформу і, мабуть, сподіваючись на те, що держава дасть «задній хід».

Але держава в особі МОЗ не здала назад, абсолютно чітко даючи зрозуміти: нові правила безповоротні. І тепер час «Ч» настав.

В останній місяць країною прокотилася ціла серія акцій протесту проти запровадження IFOM. Студенти-медики виходять на мітинги, підписують протестні листи, збирають гроші на адвокатів, щоб подавати в суд. Особливо бурхливо реагують на ініціативу уряду іноземні студенти. Чому? Тому що деякі з них звикли: український медичний диплом є одним з найдоступніших у світі. Діє ціла мережа фірм із залучення в Україну іноземних студентів з країн третього світу. Посередники обіцяють абітурієнтам безпроблемний вступ і безхмарний процес навчання, у кінці якого кожен отримає диплом державного зразка, що дозволяє відкрити на батьківщині свою медичну практику. Виходить, ми створили сприятливе середовище для розмноження дипломованих шарлатанів, створили систему, в якій можна 5−6 років байдикувати, купуючи заліки та іспити, заплативши комусь за курсову або дипломну робот тощо. Цим користуються, звісно, не тільки іноземні студенти, чимало нероб і серед наших студентів, саме вони найгучніше протестують проти нововведення.

Це проблема не тільки медичних вузів, всю нашу вищу освіту багато хто розглядає як звичайну купівлю дипломів. Але тепер принаймні в галузі медичної освіти ми ламаємо цю ситуацію кардинально. Тому що на кону, не багато не мало, — здоров'я нації, здоров'я кожного з нас, наших рідних, близьких, друзів і колег.

Безумовно, сплеск невдоволення був прогнозований. Але найцікавіше, що на українську реформу вже відреагував «запоребрик». Наших сусідів дуже турбує, що в Україні можуть створити прецедент якісного стрибка в системі підготовки медичних кадрів. Деякі активісти-противники IFOM насправді виявляються росіянами. Але, як кажуть у відомому анекдоті, — «не дочекаєтеся!»

Тому правильною відповіддю на ситуацію з боку студентів буде не бунт, а навчання, адже жодному суспільству не потрібні безграмотні медики. І тиснути потрібно не на МОЗ, це безглуздо: міністерство відповідає за здоров'я українців, і це фундаментальна позиція, якої воно не змінить. Тиснути потрібно на адміністрації власних вузів, вимагаючи терміново переглянути навчальні плани відповідно до нових стандартів оцінювання.

Потрібно сказати, що МОЗ і так пішов на максимальні компроміси в процесі впровадження нової системи тестування. Спочатку було проведено експериментальне оцінювання з IFOM. Перший реальний іспит буде щадним, і критерій буде встановлювати комісія Міністерства освіти і науки та МОЗ. З огляду на всі ці фактори, студент буде переведений на 4 курс (у наступні роки планка вимог буде поступово підвищуватися). Крім того, у тих, хто не склав іспит з першого разу, буде одноразова можливість його перескласти. Але скасовувати незалежне тестування ніхто не буде.

Що ми розраховуємо отримати в результаті нових правил гри?

Вищі навчальні заклади повинні на ходу перебудуватися під нові вимоги: оновити свої програми, викладацькі кадри і зробити ухил у практичну площину. Вищі навчальні заклади повинні припинити штампувати «дипломи-пустушки», а стати потужними центрами підготовки медичних кадрів, конкурентоспроможними на європейському рівні.

Ми очікуємо неухильного і досить швидкого підвищення якості медичних кадрів, а отже, рівня медичних послуг. І ми очікуємо, що українці загалом стануть набагато здоровішими.

Альтернативи цьому немає і бути не може.

Оригинал

Освіта.ua
02.07.2019

Популярные блоги
Г. Громко: убранный школьный подвал – это еще не укрытие Нельзя перекладывать ответственность за обустройство укрытий на руководителей школ
Е. Козолуп: образование скоро умрет с таким руководством Высокопоставленные должностные лица достаточно хайпонули на комментариях о начале обучения в очном формате
И. Ликарчук: будем трезвонить звонком под вой сирен? Утраченные или не полученные знания можно восстановить или получить позже, а потерянную жизнь – никогда
В. Онацкий: возобновлять ли очное обучение в сентябре? Возобновление очного обучения – это реальная угроза безопасности участников образовательного процесса
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев