Антон Сененко: прекратите имитировать реформы

Научный комитет подробно расписал все угрозы, которые несет в себе Положение популистского Фонда

Антон Сененко: прекратите имитировать реформы

Автор: Антон Сененко, старший научный сотрудник Института физики НАН Украины, кандидат физико-математических наук.

Якою була б Ваша реакція, якби Вам надіслали важливий документ на два десятки сторінок, що регулює розподіл 1 мільярда гривень (ОДНОГО МІЛЬЯРДА ГРИВЕНЬ), і дали на внесення пропозицій до нього 1 день (ОДИН ДЕНЬ)?

Я прошу зазирнути на вогник тих з Вас, хто мені розповідав, що ідея фонду Президента з підтримки освітніх і наукових програм для молоді, на який Верховна Рада дуже хвацько виділила купу бабла (якого ніколи немає ні на існуючу науку, ні на новостворений Національний фонд досліджень), не є передвиборчим піаром, цинізмом, профанацією чи імітацією реформ.

Осьо дивіться.

1. Президент розповіда, як він класно все вигадав. З трибуни та на папері все красиво (якщо не ставити питання про те, звідки впав мільярд та чому ж тоді немає 90 мільйонів на Нацфонд досліджень). Гучні слова, переконлива інтонація, великі паузи. Браво.

2. Депутати-циніки, що роками торочать про бідну економіку та корумповану науку, на яку не можна додавати грошей, бо розікрадуть, - легко віднаходять мільярд.

3. Тоді Міністерство освіти і науки за підписом Міністра надсилає листа Науковому комітету з питань розвитку науки і технологій, де прикріпляє Положення про фонд і «Враховуючи суспільну значимість зазначеного нормативно-правового акта», просить розглянути зазначений проект в одноденний термін. Значимість. Мільярд гривень. Один день (скрін додаю).

4. Науковий комітет у дуже ввічливих виразах пояснює, що йому соромно за таке Положення.

Положення для виконання промови Гаранта треба переписувати цілком.

Повний текст відповіді розміщено тут, але основні претензії такі:

  • наглядова Рада фонду формується Адміністрацією Президента типу після консультацій з науковцями та громадськістю, але жодні механізми контролю, впливу, чи надання пропозицій - відсутні. Ба більше, вимоги до членів Наглядової ради - вкрай розмиті;
  • експертні ради фонду формує Дирекція фонду, вимоги до членів якої тупо відсутні;
  • механізмів контролю за діяльністю Фонду - теж практично немає, якщо не враховувати контроль з боку МОН, який, власне, здатен надсилати документи про мільярд на узгодження за один день. Бо «значимість».

Я вже не акцентуватиму увагу на тому, що мільярд піде в т. ч. на підтримку студентського самоврядування чи соціально-психологічні дослідження. Ніде більше грошей подіти?

Читайте самі, бо в мене кров з очей.

Є там і притомна підтримка досліджень, але, враховуючи вищезазначені пункти - вона нічого не варта.

Загалом, Науковий комітет детально розписав всі загрози, що несе в собі таке Положення цього популістського Фонду, а також наголосив, що за браку незалежної експертизи - нам буде дуже соромно перед закордонною наукової спільнотою.

Нам - це, власне, наскільки я розумію, науковцям.

Бо Президент своє слово мовив, чиновники зімітували виконання, всі в білому і з золотими ґудзиками, тільки краще від цього нікому не стало.

І це не лише моя думка. Юлія Безвершенко також все прекрасно пояснила.

Тому, шановні захисники «геніальних» ідей Президента.

Весь мій оцей пост, де я висловив занепокоєння ідеями Петра Олексійовича, що йдуть в розрізі здоровим глуздом, залишається в силі.

Звісно, можна казати «халва» і віддано дивитися в очі, але реальність - трошки інакша.

Гроші на науку мають розподілятися прозоро.

Поки ж це все виглядає, як створення ручного фонду для потрібних людей (оціночне судження).

Зауважу, що це не той випадок, коли Президента осяяла чудова думка, а чиновники все спаскудили.

Ні. Просто замість того щоб долучитися до вивіреної реформи і не створювати поспіхом невідомо що, голова держави, де-факто, сам запустив процес імітації виконання його доручення.

Загалом, будемо стежити далі за цією виставою турботи про науку і освіту.

Сподіваюсь, що таки відповідальні особи Міністерства зможуть донести пану Порошенку, що він не має рації, а самі - припинять вдавати «бурхливу діяльність» і почнуть працювати.

Припиніть імітувати реформи.

Піс, лав, ван білліон грівнас кожному під ялинку.

Оригинал

Освіта.ua
07.12.2018

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев