Л. Гриневич: воспоминания о визите в школу в Японии

Согласно исследованию PISA, в Японии одна из лучших систем среднего образования в мире

Л. Гриневич: воспоминания о визите в школу в Японии

Автор: Лилия Гриневич, министр образования и науки.

Як і обіцяла, ділюся чи не найгострішими враженнями від поїздки в Японію – спогадами про візит у школу.

Йдеться про звичайний комунальний заклад у передмісті Токіо – початкова школа Хійосідай у місті Йокогама.

Для початку нагадаю, що згідно з міжнародним порівняльним дослідженням PISA, Японія має одну з кращих систем середньої освіти в світі.

А тепер важливі факти та враження.

У школі вже роками використовують усі ті методики навчання, з якими ми лише заходимо в початкову школу. Увесь заклад завішаний роботами дітей – вони при вході в клас, в коридорі, в самому класі, скрізь на стінах. Куди не глянь – суцільні роботи дітей. Також на стінах розміщені правила класу, але жодних роздрукованих на принтері чи куплених шаблонних матеріалів – все зроблено руками учнів (можете переконатися на фото нижче).

Учителі працюють лише за активними методиками навчання. Парти в кожному класі стоять по-різному. В одному класі – для групової роботи, в іншому проводилася самостійна. Тому, щоб діти один одному не заважали, учитель поділив клас порівну і розвернув спинами одне до одного, ще в іншому класі усі діти сиділи звичними рядочками, але урок повністю проводився у формі гри.

Водночас тут початкова школа не 4 роки, як у нас, а 6 років.

Я була присутня на уроці міжкультурного порозуміння у 2-му класі. Це програма місцевої влади, вона передбачає, що дітям по півроку про свою країну розповідають представники різних національних меншин. Зараз у цій школі цей предмет разом із учителем веде українка. Сам урок ведеться одразу трьома мовами – японською, англійською та українською.

Почався урок з того, що учитель разом із учнями на карті світу визначили, де знаходиться Японія, де Україна, де Європа та де Америка.

Потім вони разом повторили, які дітки запам’ятали японські та українськи казки. Виявилося, що вони вже пройшли казку про курочку Рябу та солом’яного бичка. Цей урок був присвячений Колобку.

Мені важко буде переказати враження про те, з якою майстерністю вчитель використала казку про Колобка для вивчення з дітьми – краще подивіться відео нижче (ОБОВ‘ЯЗКОВО ЗІ ЗВУКОМ).

Але коротко це можна описати так. Спочатку вчитель розповідала казку сама та залучала дітей до цього процесу – просила вгадати, якого звіра Колобок зустріне наступним, показувала різні зображення та питала, що вони можуть означати, читала казку у ролях сама та просила дітей повторювати за нею. Нагадую, що все ведеться одразу трьома мовами.

Після цього діти розіграли казку повністю у ролях. Ці діти стільки разів повторили окремі слова та фрази, що мені здається, вони залишаться у їхній пам’яті назавжди.

Коли учні надто сильно перезбуджувались, учитель використовувала класичну методику з нашого курсу для вчителів початкової школи зEdEra.

Так, в них є домовлений рух – коли вчитель бачить, що діти розігрались, він підстрибує та напружує усі м’язи тіла, а діти повторюють за ним. Шум у класі одразу стишується, а учні знаходять природній вихід своїй енергії – просто та дієво.

А тепер декілька фактів про систему освіти Японії для тих, хто казатиме, що там усі школи як сир у маслі катаються, тому їм просто бути кращими:

1) у кожному класі навчається від 35 до 45 учнів;

2) у вчителів маленька зарплата – нижча середньої у країні. Водночас ні стаж, ні кваліфікація жодним чином не впливають на зарплату – і молодий вчитель, і старший отримують однакові гроші;

3) єдиної системи підвищення кваліфікації вчителів нема, але кожен педагог щотижня проходить якесь навчання – чи то на уроці у колеги, чи то у форматі змішаного навчання (до слова, за дітьми дуже видно, що вони звикли до гостей на уроці);

4) батьки самостійно оплачують: усі дидактичні матеріали для дітей, харчування та екскурсії, що є обов’язковою складовою програми – діти мають вийти зі школи та знати свою державу, усю державу, а не тільки своє місто чи село;

5) у школі немає їдальні – діти самостійно розносять їжу, яку їм централізовано привозять у заклад, а також самі прибирають школу (абсолютно усю школу, включно із вбиральнями).

Наперед застерігаю, я абсолютно точно не кажу, що це правильний підхід – це просто констатація факту.

Що тут ще є, і що мене вразило, це відданість вчителів своїй роботі, повага, яку суспільство демонструє до вчителя (хоча педагоги говорили, що з кожним роком вона все більш втрачається), а ще – учительські.

Тут кожен педагог має своє робоче місце поруч із колегами – свій стіл та комп’ютер в учительській, також з боку учительської є прямий вхід до кабінету директора (я у роки вчителювання про таке лише мріяла).

Знаєте, для мене ця школа стала уособленням волі людини. Тут просто всі вирішили, що вони зроблять саме так, як має бути, вони навчають дітей і їх не зупиняють негаразди та умовності, адже перед ними обов’язок, а він у Японії відіграє вирішальне значення.

Ми - не Японія, ми - зовсім інші, але ми точно не гірші. І у тих стінах я навіть більше повірила в українського вчителя та реформу, в її правильність та перспективи. Нам трохи більше наполегливості, трохи більше партнерства, трохи більше віри одне в одного.

І з часом ми все це матимемо, і наша школа даватиме українським дітям найкращу освіту. Головне – йти та не здаватися, адже наша мета - висока та праведна.

Оригинал

Освіта.ua
12.10.2018

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Юрий Сухарников
Все, упомянутое в «Спогадах…» – это антураж, форма. А интереснее было бы «пройтись» по содержанию! Поэтому, со своей стороны, хочу внести ясность в некоторые тезисы автора и кое-что добавить по существу проблемы. Во-первых, конечно о заработной плате японских учителей («у вчителів маленька зарплата – нижча середньої у країні» !?). Средняя зарплата учителя в школе в Японии – 9-е место из 21 приведенной в материале (источник - https://e-migration.ru/japan/zarplaty-v-yaponii.html) : 62500 долл./год или (≈5200 долл./мес.) 4-е место – Преподаватель в университете: 98330 долл./год или (≈8195 долл./мес.) Во-вторых, особый акцент я хотел бы сделать на следующем (это то, что ПРИНЦИПИАЛЬНО отличает японскую школу от НУШ). «Японская школа функционирует под девизом: «Успеха добиваются упорным трудом», «Если ты отстаешь, упорнее работай над собой». В школе господствует принцип – «Работать на пределе своих возможностей» (с 1958 года)». Что справедливо, так это то, что «Ми - не Японія, ми - зовсім інші»!
бабушка
ПОДДЕРЖИВАЮ Учителя это те,кто не смог поступить в престижный вуз.За годы обучения так и не смогли толком усвоить даже свой предмет,который предстояло преподавать Уроки в школе-зря потраченное время Внукам приходится разбирать материал дома самостоятельно Зато учителя без зазрения посылают их на олимпиады и присваивают себе награды Они больше min зарплаты не заслуживают
наталья мовчан
Для бабушка: Зачем Вы так.Я закончила школу с медалью, университет весьма достойно, учить детей умею и хочу.Работаю на полную, за урок не присяду за стол, рассказываю, показываю, объясняю, отвечаю на вопросы.И мне это нравится, это мое.Но...С каждым годом слышу все меньше вопросов(по предмету), все больше возмущений и претензий по оценкам и все чаще детей с пустыми глазами, которым ничего не интересно, которым все равно.А как это мы присваиваем победы детей на олимпиадах?Награждают детей, а выпускникам еще и баллы при поступлении дополнительные.Про нас вспомнят разве что на педсовете.Зато каждый родитель считает нужным и возможным "учить" учителя.Таким всегда хочется сказать:"Вперед, на кафедру, объясни, расскажи, да так,. чтоб 25 детей на следующий урок(и через пять уроков) смогли рассказать, решить, пояснить.".Вот тогда приходи меня учить.
Комментировать
Совесть учителя
Учителя никак не могут привыкнуть, что того уважения к ним как раньше уже не будет. Поймите, вы уже не единственный источник знаний как было раньше на селе. По каждому предмету масса учебников, интернет уроков и прочего на любой вкус, а вы с трудом из этого учебника параграф пересказываете, решение задачек в телефоны подглядываете. Дети же все видят. Вот что министр хочет донести. Зарплаты мизерные - так вы же все лето не работаете, плюс каникулы в течении года, плюс карантин - все оплачивается....
гость
Для Совесть учителя: плюс 18 часов нагрузка в неделю на ставку , а не 40 часов
Комментировать
Гость
Мінімальна зарплата вчителя на рік - 62000$, в мене не мінімальна, але я таких грошей не бачила в своєму житті, на відміну від депутатів) Вчителя в Японії поважають! Більше казати нічого не хочеться.
Гість
Для Гость: ви б для початку порівняли рівень життя у різних країнах. Давайте відверто. Для нас 1000 доларів це, нехай і не дуже, проте значна сума. Для американця це копійки.
Комментировать
Харьковчанка .
Правильно «пані Гриневич» необходимо подготовить народ к тому что их дети сами будут накрывать в столовой , мыть туалеты, вместо ремонта можно все завесить картинками детей. Ответьте только на вопрос , когда они учиться будут.? Наверное после уборки в школе. Нужно иметь смелость признать что нет денег на зарплату учителям, на содержание школы в целом. Что ваша реформа потерпела крах, вы уже давно не контролируете ситуацию с образование , учителя массово уходят из школ, зарплаты мизерные. Вы проедьтесь по нашей стране, поговорите с учителями и родителями, спросите хотят ли родители чтобы их дети вместо учебы мыли пол.
Наталя
Хм, странно. По официальным данным японского Министерства здравоохранения, труда и социального обеспечения (МЗТСО) средняя зарплата в Японии в 2018 году составляет в пересчете на американскую валюту 34 978 долларов в год, а зарплата учителя - 62 115 долларов в год. Меньше средней, говорите?
скептик
Обратите внимание на обувь приглашенных украинских гостей, очень интересно,просветите украинских учителей:сколько, где хранят, кто отвечает