В. Онацкий: идет масштабное унижение профессии учителя

Мы часто слышим, что учителя инертные и не воспринимают нового, что в педагоги идут плохие и тупые

В. Онацкий: идет масштабное унижение профессии учителя

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

Перший вересневий вечір догора… На вулиці приємна прохолода і спокій. Природа ніби заспокоюється, готується до відпочинку. Хочеться й мені швидше позбутися емоцій важкого дня.

Ми сподівалися на чудо. Сьогодні мали відкрити реконструйований корпус нашої школи. Ще у минулому тисячолітті виникла необхідність його модернізувати, і ось нарешті мала настати врочиста мить. Але не сталося, як бажалося… І це – добре, бо краще трохи почекати, ще й ще раз усе перевірити і вже потім звітуватися про успіхи. Коли мова йде про безпеку малюків, то дрібниць не буває. Чудово, що це усвідомили і міські чиновники, і районні. І хоча на будівельному майданчику практично все літо провели освітянські керівники району та міста, і адміністрація школи, і педагоги, і техпрацівники закладу, турбота за безпеку взяла верх над бажанням перерізати червону стрічку. Так, День знань минув, але ще у цьому році будуть чудові свята: День учителя, День Святого Миколая, Різдво. І на кожне з цих свят ми, вчителі та діти, готові отримати чудовий подарунок.

Але першого вересня я хотів сказати зовсім про інше: про ті метаморфози, які відбулися з моїми любими колегами за декілька годин. Ще вчора в вечорі вони зі швабрами та ганчірками готували школу до нового навчального року, і здавалося, що відпусток і не було, і вдома немає ані чоловіків, ані дітей, і втома на їхніх обличчях ще буде триматися довгий час… Але сьогодні вони, чарівні та усміхнені, радо зустрічають учнів.

Ми часто чуємо, що вчителі інертні та не сприймають нового, що в педагоги йдуть найгірші та найтупіші, що люди з указкою – корупціонери та садисти. І чуємо це ми не від своїх учнів чи їхніх батьків, хто любить та поважає нас, хто через весь автобус вітається, бо радий бачити, хто давно вже сам став батьком і привів до тебе своє чадо, а від тих, хто формує державну політику в галузі освіти і до реальних учнів не має жодного відношення.

І результати цієї політики очевидні: сотні дітей по всій країні чекатимуть своїх вчителів уже в понеділок, а їх не буде, вони просто не прийдуть до школи. Хтось вийшов на пенсію, хтось поїхав до Польщі чи Чехії, а може, до Китаю чи Португалії, або після педагогічного університету влаштувався касиром до АТБ чи до Макдо… або помер у 35 чи у 23 роки…

Вони, хто звільнився з освіти або не прийшов працювати до школи після університету, тупі та не сприймають нового? Смішно, бо вони чудово знаходять себе в нових умовах. Хтось заперечить, мовляв, що ті, кому легко адаптуватись, і звільняються, а решта – залишається. І це – неправда, спробуйте попрацювати з 30 учнями хоча б урок, не змінюючись весь час. Актор може роками репетирувати одну роль, і як правило, не виступає сольно. Учитель же не має можливості вчити один урок – у нього на тиждень їх мінімум 18, і кожен – це окрема вистава. Недарма ж академік Іван Андрійович Зязюн зазначав, що професія вчителя схожа на професію актора, але значно складніша.

Йде масштабне приниження професії вчителя. І це погано, бо у професію не приходить молодь. Немає того, що вабило б молоду людину в освіті: поваги з боку держави та можливості створити та утримувати на гідному рівні власну родину.

І що ж робити? Який вихід? Я не лікар, рецептів не виписуватиму, однак скажу так, як каже народна мудрість: «На похилу вербу і кози скачуть». А далі – думаймо, єднаймося, діймо! Зі святом, друзі! З Днем знань! Здоров‘я та родинного затишку, кохання та любові, добра та благополуччя! Будьмо!

Оригинал

Освіта.ua
03.09.2018

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
"Нельзя объять необъятное" С высоты отработанных в школе 38 лет могу точно сказать,что никогда не было так тяжело работать учителю и так тяжело учиться ученику, как в последние несколько лет. И не только потому, что имеем ужасные учебники, немотивированных учеников, огромное количество бесполезных предметов,забирающих у детей уйму времени. Школа не может быть не похожа на свою страну,где говорится одно,а делается совсем другое. Где человека ставят иногда в невыносимые условия. Где то, что делается "во благо",в результате получается "во вред" Что касается репетиторства - это вынужденная мера и для учителей, и для учеников. Неужели вы думаете, что и ученику,отсидевшему в школе 7-8 уроков и имеющим по ним же домашние задания, и учителю, провевшему эти же уроки, проверившему работы учеников и подготовившемуся к урокам следующего дня, так в радость по вечерам или выходным работать "в третью смену"? Дайте возможность давать нужный материал на уроках - и репетиторство в нынешних объемах отпадет само по себе. Посмотрите на перечень сертификатов для поступления в ВУЗы - сколько там , например, математики. И сколько часов в классах нематематического профиля - 3 часа всего. А сколько математических профильных классов? В нашем относительно немаленьком городе, где порядка 30 школ их всего несколько. Вот и вопрос: "Что делать?" "Спасение утопающих дело рук самих утопающих"
Мнение
Все это понятно конечно. Но есть одно большое но. Никто насильно палкой не загоняет в вуз учиться и не заставляет работать в будущем учителем. Это осознанный выбор каждого взрослого человека. Не стоит также прибедняться , поскольку всем давно известно что репититорство приносит отменный доход и к слову необлагаемый налогами. А вот кого и стоит пожалеть так это детей которые вынуждены получать образование у таких неуверенных в себе людей. Так сказать заложники обстоятельств. Мало того что в учебниках материал излагается вкривь и вкось так его ещё и донести не могут доходчиво и по делу. И все сводиться снова к одному и тому же пути - репетиторство.
Микола
Для Мнение: Щоб дитина сприймала матеріал повинна бути елементарна дисципліна,кожен учень повинен виконувати своі обов’язки які прописані статутом школи.В більшості зараз школа розвага ,телефони ,колонки,баловство.Одним словом в одне вухо влетіло в друге вилетіло.
Комментировать