Л. Хлипавка: повторный выбор учебников для 5 и 10 классов

Вместо того чтобы внести данные о готовом выборе учебников, происходит попытка его изменить

Л. Хлипавка: повторный выбор учебников для 5 и 10 классов

Автор: Леся Хлипавка, учитель истории г. Черкассы, соавтор программ по истории.

Нещодавно писала про те, що «кожен фініш – це, по суті, старт». Проте в ситуації, яка розгортається в останні дні довкола шкільних підручників для 5 і 10 класів, цей вислів набув виразно іронічного звучання.

Отож, за порядком. Усе розпочалося від наказу МОН від 15.01.2018 № 14 «Про затвердження Положення про конкурсний відбір проектів підручників для 5–9 та 10–11 класів закладів загальної середньої освіти» https://imzo.gov.ua/…/nakaz-mon-vid-15-01-2018-14-pro-zatv…/ . Продовженням став наказ МОН від 21.02.2018 року № 176 «Про проведення конкурсу відбору підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти». Саме цей наказ є своєрідною дорожньою картою всього конкурсного процесу: від оголошення конкурсу до його завершення.

Майже впритул до початку чергового етапу конкурсного відбору навчальні заклади отримали лист МОН від 11.04.2018 №1/9-222 «Про забезпечення виконання наказу Міністерства освіти і науки України 21 лютого 2018 року № 176».

У додатку 1 до цього листа подано «Інструктивно-методичні матеріали для здійснення та оформлення результатів вибору закладами, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, проектів підручників за електронними версіями їх оригінал-макетів». Крім усіх необхідних кроків, покликаних допомогти вчителеві здійснити вибір, наголос було зроблено на такому положенні: «Будь-яка заміна вибору ЗЗСО, ЗПТО та ЗВО не допускається. Кожен факт зміни вибору розглядається Колегією Міністерства освіти і науки України під час розгляду питання про затвердження переліку підручників, що друкуватимуться за кошт державного бюджету».

Усі наступні дії щодо вибору підручників опиралися на названі вище нормативні документи, що були розміщені на сайті ІМЗО. 10 травня на цьому ж сайті ооприлюднено «Протоколи засідання конкурсної комісії конкурсного відбору проектів підручників для 5 та 10 класів» за напрямками: українська мова, українська та зарубіжна література, мови і літератури національних меншин, здоров’я і фізична культура, математика, мистецтво, природознавство, суспільствознавство, технології, іноземні мови https://imzo.gov.ua/…/protokoly-zasidannya-konkursnoji-kom…/.

Ці протоколи показали кількісні результати осмисленого й вільного вибору вчителями тих підручників, за якими кожен з них наступного навчального року вважав за найкраще викладати предмет. Після цього залишалося дочекатися тільки відповідного рішення Колегії МОН.

Отож, відповідно до всіх нормативних документів наприкінці травня для учасників конкурсного відбору мав би настав фініш. І справді, 31 травня на сайті ІМЗО з’явилося декілька наказів, передбачених Положенням про конкурс:

1. Наказ МОН від 31.05.2018 № 551 «Про надання грифа «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» підручникам для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти».

2. Наказ МОН від 31.05.2018 № 552 «Про затвердження переліку підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти, що можуть друкуватися за кошти державного бюджету». Цей наказ спирався на рішенням Колегії МОН від 22 травня 2018 р. (протокол № 5/5-19) «Про підсумки конкурсного відбору проектів підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти». Наказ має чотири додатки, у яких вміщено перелік підручників для 5 і 10 класів, що друкуватимуться за кошти державного бюджету.

3. Наказ МОН від 31.05.2018 № 553 «Про видання підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти за кошти державного бюджету у 2018 році».

У пункті 2 цього наказу вказано: «Державній науковій установі “Інститут модернізації змісту освіти” здійснити у 2018 році видання та придбання підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти, наведених у додатках 1–6, відповідно до потреби в таких підручниках». Зокрема, у додатках 3 і 4 до цього наказу йшлося про видання деяких підручників для 5 і 10 класів за кошти Державного бюджету за умови надання видавництвом до ІМЗО гарантійного листа про фінансування видавництвом різниці між запропонованою видавництвом вартістю підручника і середньою вартістю підручника, передбаченою бюджетною програмою. Це стосувалося 9-ти підручників (двох для 5-го і сімох для 10 класу).

Здавалося, тривала історія з вибором підручників завершена: автори можуть нарешті відпочити, а вчителі та учні – очікувати на замовлені підручники. Але сталося інакше.

Несподівано за лічені дні все перевернулося з ніг на голову. У День захисту дітей, на сайті ІМЗО з’явився наказ МОН від 01.06.2018 № 567 «Про здійснення повторного вибору підручників для 5 та 10 класів закладів загальної середньої освіти. Констатуюча частина наказу базується з посиланням на пункт 6 розділу VІІ Положення про конкурсний відбір проектів підручників для 5–9 та 10–11 класів закладів загальної середньої освіти.

Звернемося до цього пункту: «Після затвердження переліку підручників ЗЗСО (або ЗЗСО, ЗПТО та ЗВО) у строк, визначений наказом МОН, ознайомлюються з переліком підручників, що друкуватимуться за рахунок коштів Державного бюджету України. У разі відсутності у зазначеному переліку вибраного підручника (підручників) ЗЗСО (або ЗЗСО, ЗПТО та ЗВО) здійснюють повторний вибір із наявних у переліку з даної назви». Тобто йшлося тільки про ті випадки, коли вчителі обрали підручники, які не пройшли конкурсного відбору й за будь-яких умов не друкуватимуться за кошти Державного бюджету.

Минуло ще кілька днів, і заклади освіти отримали лист МОН від 05.06.2018 № 1/9-376 «Про замовлення закладами освіти підручників для 5 та 10 класів» та додаток 1 до цього ж листа «Інструктивно-методичні рекомендації щодо замовлення підручників для 5 та 10 класів закладами освіти». У пункті 1 цих рекомендацій вказано: «З 5 по 7 червня 2018 року педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) визначають потребу в підручниках для 5 класу та заповнюють спеціальну форму (додаток 2) з використанням модуля прозорого замовлення підручників на базі інформаційно-телекомунікаційної системи «Державна інформаційна система освіти» (далі – ІТС «ДІСО»)».

А далі все відбувалося ніби за написаним заздалегідь сценарієм. Замість того, щоби механічно внести дані про вже здійснений вибір підручників для 5 і 10 класів, які кожен заклад затвердив протоколом педагогічної ради ще в квітні, відбувається спроба змінити цей вибір.

Інструментом стали різного роду маніпуляції (від поголосок, що той чи інший підручник не буде друкуватися державним коштом, а відтак школам чи батькам доведеться доплачувати, до відвертих телефонних дзвінків із закликами змінити вибір). І на жаль, багато закладів освіти під цим фальшивим інформаційним пресом таки змінюють свій вибір. Тож шановне Міністерство освіти і науки УкраїниЛілія Гриневич Lilia HrynevychYurii KononenkoНаталія БєсковаRaisa Yevtushenko, звертаюся до Вас із запитанням: якщо станеться так, що результати ось цього підтвердження (так званого повторного вибору) будуть відрізнятися від уже оприлюднених у протоколах по областях, то чи можна буде стверджувати, що вибір учителями підручників був вільним?

Оригинал

Освіта.ua
12.06.2018

Популярные блоги
Г. Громко: убранный школьный подвал – это еще не укрытие Нельзя перекладывать ответственность за обустройство укрытий на руководителей школ
Е. Козолуп: образование скоро умрет с таким руководством Высокопоставленные должностные лица достаточно хайпонули на комментариях о начале обучения в очном формате
И. Ликарчук: будем трезвонить звонком под вой сирен? Утраченные или не полученные знания можно восстановить или получить позже, а потерянную жизнь – никогда
В. Онацкий: возобновлять ли очное обучение в сентябре? Возобновление очного обучения – это реальная угроза безопасности участников образовательного процесса
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев