В. Онацкий: размышления о ДПА в начальной школе

Для детей, которые отсутствовали на ДПА, дополнительная итоговая контрольная работа - не обязательна

В. Онацкий: размышления о ДПА в начальной школе

Автор: Владимир Онацкий, заместитель директора по учебно-воспитательной работе.

Люблю травень. Лагідне сонечко, природа розкривається в усій красі та манить до себе. Туристичні агенції пропонують відносно недорогі тури до Туреччини та Єгипту. І все вказує на те, що варто цим скористатися. І багато наших співвітчизників користуються цим, подорожують до Анталії чи Хургади, відкривають інші чудові місцини. Діти повертаються до школи на свято Останнього дзвоника відпочилі, засмаглі, веселі. І це чудово. І так завжди.

І лише батьків учнів 4 класів ми ще з вересня попереджаємо: «У травні у нас ДПА. Не плануйте відпустки після свят з виїздом за кордон, бо ми ще не знаємо точні терміни проведення атестації, а роботи мають написати всі і всі мають бути присутніми. Так треба. Такий порядок». Шкода, що затверджуючи структуру навчального року, ми не знаємо, коли ж будуть проходити державні підсумкові атестації учнів. Складаючи календарні плани, вчительки не можуть спланувати дати проведення цих робіт, оскільки дати та форми проведення робіт МОН України визначає лише в лютому або в березні. При цьому вчителька може готувати учнів до одних форм проведення ДПА, а МОН затвердить інші (як це сталося у цьому навчальному році). І головне, батьки завжди запитують: «А точно, що ДПА в 4 класі обов’язкове? А якщо не здавати, то що буде?» І ми відповідаємо: «Точно. Обов'язкове. Є Положення про державну підсумкову атестацію (наказ Міністерства освіти і науки від 30.12.2014 №1547) і там написано, що у разі відсутності учня, потрібна довідка і треба буде все одно пройти ДПА».

І я, як і всі заступники директорів шкіл та вчительки початкових класів, був упевнений у тому, що ми даємо достовірну інформацію батькам. Проте зараз у мене такої впевненості немає. Ні, Положення про ДПА не змінилося. Змінилося його трактування. МОН України листом від 02 травня 2018 року за №1/11-4690 надіслало роз’яснення щодо термінів та способів проведення державної підсумкової атестації учнів (учениць) початкової школи.

Відповідно до цього листа для дітей, які були відсутні на ДПА, додаткова підсумкова контрольна робота не є обов’язковою і проводиться лише на підставі письмового звернення батьків. Тобто, якщо дитина була відсутня на ДПА, то батьки визначають, писати їй цю роботу чи ні. Якщо батьки виявлять бажання, щоб дитина цю роботу написала, то вони пишуть відповідну заяву на їмۥя директора школи.

У разі письмового звернення батьків про організацію проведення підсумкової контрольної роботи в інші терміни, рішенням педагогічної ради та відповідним наказом керівника закладу загальної середньої освіти визначається дата підсумкової контрольної роботи, але не пізніше, ніж за три дні до завершення навчального року. Для її проведення вчителька готує контрольну роботу, що за своєю структурою і змістом відповідає раніше проведеній державній підсумковій атестації.

Підсумкова контрольна робота проводиться у визначений день на одному з уроків (другий або третій за розкладом) і організовується як індивідуальна самостійна робота учня. Тобто, якщо дитина не проходила ДПА у присутності директора (директорки) школи чи заступника (заступниці), то батьки можуть написати заяву і дитина виконає цю роботу самостійно, а вчителька буде у цей час проводити урок із іншими дітьми. Присутність керівництва школи при цьому не передбачена.

Але для чого писати цю роботу? Кому це потрібно? Як на мене, якщо не писала дитина підсумкову контрольну роботу, то і не потрібно. Більше того, якщо батьки вважають, що для них самих та дитини ДПА – це стрес і спосіб учительки висловити своє упереджене ставлення до дитини та помститися за те, що не здавали гроші у фонди школи та класу, не обдаровували вчительку на День учителя, 8 Березня, Новий рік, Пасху, День довкілля, День космонавтики, День захисту флори та фауни та з нагоди інших важливих для школи та вчительки подій, то вони (батьки) завжди знайдуть поважну причину, якою пояснять відсутність дитини на ДПА.

А колегам хочу сказати: «Не було дитини на ДПА, то нічого страшного. Поставте „н” у Класному журналі в день проведення державної підсумкової атестації і живіть спокійно. У нас попереду ще багато змін».

Оригинал

Освіта.ua
14.05.2018

Популярные блоги
В. Круглов: ценностям должна учить детей семья Школа – это не холодильник, куда сдают ребенка на содержание и обучение наукам и нравственным ценностям
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев