Владимир Бахрушин: что на самом деле изменилось

Один из самых горячих вопросов образования сегодня - порядок зачисления в начальную школу

Владимир Бахрушин: что на самом деле изменилось

Автор: Владимир Бахрушин, главный эксперт группы «Освіта» Реанимационного пакета реформ.

Одним з найбільш гарячих питань, що стосуються освіти, сьогодні є порядок зарахування учнів до початкової школи. При цьому багато учасників цих дискусій пишуть про зміни, через які діти не можуть потрапити до обраної батьками школи. Насамперед, через запровадження території обслуговування шкіл. Що насправді змінилося. Порівнюємо дві норми.

Закон України «Про загальну середню освіту» (редакція 13.05.1999):

«Стаття 18. Зарахування учнів

1. Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за загальноосвітніми навчальними закладами відповідні території обслуговування і до початку навчального року обліковують учнів, які мають їх відвідувати.

2. Зарахування учнів до загальноосвітнього навчального закладу проводиться наказом директора, що видається на підставі заяви, за наявності медичної довідки встановленого зразка і відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу).

3. Зарахування учнів до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів) проводиться у порядку, встановленому Міністерством освіти України».

Закон України «Про загальну середню освіту» (редакція 28.09.2017):

«Стаття 18. Зарахування учнів

1. Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за закладами загальної середньої освіти відповідні території обслуговування і до початку навчального року обліковують учнів, які мають їх відвідувати.

2. Зарахування учнів до закладу загальної середньої освіти проводиться наказом директора, що видається на підставі заяви, копії свідоцтва про народження дитини, за наявності медичної довідки встановленого зразка і відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу).

3. Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти».

Таким чином, найбільш улюблена критиками норма про території обслуговування з моменту прийняття Закону в 1999 р. залишилася незмінною.

Зміни, що є у частині 2, стосуються другорядних питань (змінено назву і додано до переліку документів свідоцтво про народження).

Єдина суттєва зміна стосується заміни норми про окремий порядок зарахування до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів) нормою про загальний порядок зарахування.

Дивимося Положення про загальноосвітній навчальний заклад:

«17. Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за закладами відповідну територію обслуговування і до початку навчального року беруть на облік учнів, які мають їх відвідувати.

18. Зарахування учнів (вихованців) до всіх класів комунальних шкіл I-III ступеня здійснюється без проведення конкурсу і, як правило, відповідно до території обслуговування.

19. Зарахування учнів до спеціалізованих шкіл (класів) з поглибленим вивченням окремих предметів, гімназій (гімназій-інтернатів), ліцеїв (ліцеїв-інтернатів), колегіумів (колегіумів-інтернатів) державної та комунальної форми власності здійснюється на конкурсній основі в порядку, встановленому МОН».

Повертаємося до попередньої редакції Закону (від 05.03.2017).

Стаття 9, частина 1:
«... До загальноосвітніх навчальних закладів належать:

  • школа I-III ступенів;
  • спеціалізована школа (школа-інтернат) I-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів;
  • гімназія (гімназія-інтернат) - навчальний заклад II-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів відповідно до профілю;
  • колегіум (колегіум-інтернат) - навчальний заклад II-III ступенів філологічно-філософського та (або) культурно-естетичного профілю;
  • ліцей (ліцей-інтернат) - навчальний заклад III ступеня з профільним навчанням та допрофесійною підготовкою (може надавати освітні послуги II ступеня, починаючи з 8 класу)».

Звідси бачимо, що вступу до початкової школи стосується лише виключення можливості конкурсного прийому до спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів) I-III ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та курсів. До інших зазначених у попередній редакції частини 3 ст. 18 типів закладів законних підстав організовувати конкурс при вступі до початкової школи не було і раніше.

Таким чином, якщо згадувати наслідки реформи, то можна дискутувати лише про доцільність збереження поглибленого вивчення окремих предметів у початковій школі. А також про можливість такого збереження в умовах, коли новий стандарт початкової освіти встановлює вимоги до результатів навчання за освітніми галузями, а не за предметами. Вибір і планування конкретних предметів переходить до компетенції школи. При цьому реформа освіти передбачає профілізацію освітніх програм закладів на рівні базової школи і профільну школу на третьому рівні повної загальної середньої освіти.

Можна дискутувати і про принцип територіального закріплення. Особливо у великих містах, де всі школи утримуються за кошти бюджету міста. А також в умовах відходу від єдиних навчальних планів, коли школи можуть реалізовувати власні освітні програми. З іншого боку, будь-які зміни мають гарантувати право учнів вчитися у територіально доступних їм школах (що не завжди означає у найближчих). Але ця проблема не має відношення до змін, які запроваджені реформою освіти. На сьогодні залишилися чинними норми 1999 р.

Що імовірно стало дійсною причиною реакції «на реформи» - це те, що МОН розробив передбачений Законом порядок зарахування, який фактично дублює старі норми, але усуває деякі лазівки для їх обходу та ускладнює їх порушення. І це не тільки змушує заклади більш поважно ставитися до законодавства, але і виявляє деякі проблеми старих норм, які раніше були приховані можливістю їх невиконання.

Оригинал

Освіта.ua
13.04.2018

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев