Александр Мирошниченко: о литературе

Наши программы - это пощечина людям, понимающим в литературе, и издевательство над детьми

Александр Мирошниченко: о литературе

Автор: Александр Мирошниченко, актер, режиссер, драматург.

Про літературу…

Я люблю Лесю Українку. Я люблю її вірш «Давня весна». Проблема в тому, що я терпіти не можу дебіла, який вставив цей вірш до шкільної програми в четвертому класі.

Давайте говорити чесно. Тут не лише в цьому вірші справа. Просто - суперяскравий приклад повного нерозуміння дитячої психології.

Тільки от не треба тицяти мені педдипломи. І не треба розводитись про «прищеплення дітям смаку до високої літератури». Бо якщо людина вважає, що цей вірш чимось може бути цікавим людині в десять років - він сам не має жодного смаку до літератури.

Бо смак – це доречність. А вірш, що описує рефлексії тяжко хворої Лесі Українки з приводу приходу весни – річ абсолютно недоречна в четвертому класі.

Може, і не варто було б так різко саме про цей вірш. Зрештою – кому яка справа до досить безуспішних спроб примусити дитину третій день вивчити вірш напам’ять? І не може вивчити не тому, що не хоче. А тому що є повне нерозуміння укладачами програми дитячої психології. Хочете Лесю Українку в четвертому класі? Візьміть бодай «Роберт Брюс, король шотландський» чи «Ра-Менеїс» . Це в цьому віці цікавіше було б.

І це проблема не лише конкретної ситуації з цим віршем. Це 90 відсотків програми з літератури. Повний несмак, повне нерозуміння, які твори можуть зацікавити дитину.

А що в результаті? Чого добиваємось? Огиди до літератури?

Тільки знову ж кажу – не треба про свої педдипломи! Якщо ви вважаєте, що програма нормальна – педдипломи у вас липові.

Я не можу розмірковувати про програму з математики чи з фізики. Не маю права і знань. Але література – це одна з моїх професій. У тому числі і література для дітей. І існуючі програми – це насправді ляпас людям, що розуміються на літературі та знущання над дітьми.

Занадто різко пишу? Набридло. Просто набридло. Нова школа, кажете? Добре. Тоді подивимось, скільки педагогів чесно підтримають необхідність докорінної зміни програми? Тільки давайте без заяложених штампів радянського зразка та брехні в стилі: «А моїм учням подобається цей вірш Лесі Українки». Не може подобатись! Це ненормально!

Не в Лесі Українці справа. У бажанні змін і в сміливості говорити правду. Скажете узагальнюю? Звичайно, узагальнюю. Бо програма ЗАГАЛЬНА.

Оригинал

Освіта.ua
23.01.2018

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Простой смертный учитель
Вся реформа содержания образования от МОН - липа и профанация! Эти дяди и тети в глаза не видели простой общеобразовательной школы, этих детей. Некоторые дети не в состоянии усваивать эту программу. Никто и никогда не проводил честных психолого-педагогических исследований, а если и исследовал, то никогда не обнародывал честно эти результаты.