В. Громовой: азбука для «агентов перемен». Буква А

Хаотичная деятельность может только поглотить, а не увеличить энергию процесса образовательных реформ

В. Громовой: азбука для «агентов перемен». Буква А

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

Три осі простору перетворень: «згори донизу», «знизу догори» і «по горизонталі»

Вирішив організувати лікнеп для «агентів змін», які не мають навіть «зеленого» уявлення про те, як впроваджувати інновації в консервативному середовищі, тож треба виконувати.

Спочатку вивчимо літеру «А»! Будемо вивчати її за посібником для студентів «Як керувати процесом перетворень» (автори: Діхтер С., Геньон К., Александер А.). Там мова йде про перетворення у сфері бізнесу, але загальні принципи їх здійснення однакові у всіх сферах.

Перш за все, нам слід засвоїти азбучну істину про те, що існує «тривимірний простір» процесу трансформації у якому реформаторські зусилля йдуть за такими напрямками:

  • «згори донизу»;
  • «знизу догори»;
  • «по горизонталі».

Структура простору перетворень:

1) зверху вниз - встановлення керівництвом основного курсу реформ з метою концентрації загальної уваги на проблемі підвищення ефективності та створення умов для її вирішення (Я: це вже зроблено! Політична ініціатива «Нова українська школа» згенерована і широко розрекламована).

2) знизу вгору - рух широких мас співробітників корпорації, спрямований на пошук нових підходів до подолання труднощів і забезпечення зростання ефективності (Я: тут ще, як кажуть, «кіт не валявся…»).

3) горизонтальна (міжфункціональна) - реорганізація ключових бізнес-процесів (встановлення нових взаємозв'язків між напрямками діяльності, виконуваними функціями та інформаційним забезпеченням) для досягнення принципових проривів у таких галузях, як витрати, якість і своєчасність (Я: ключові процеси поки що ніхто навіть не намагався змінювати, мережі партнерства теж не розбудовуються).

У цілому ж ці три осі утворюють трикутник. Ця інтегрована і збалансована конструкція об'єднує окремі ініціативи в цілісну програму з міцними внутрішніми зв'язками. Відсутність або неповноцінність хоча б однієї з осей прирікає на невдачу всю програму.

Слабка вісь, спрямована зверху вниз, означає, що топ-менеджери не мають чіткого уявлення про те, у якому напрямі слід концентрувати нові навички та розвивати ініціативи

Проблеми з віссю, спрямованої знизу вгору, тягнуть такі наслідки, як зниження мотивації співробітників, згасання імпульсу руху вперед, упущення можливостей для підвищення ефективності, несформованість нових принципів поведінки і навичок.

Нарешті, недостатня увага розробників програми до горизонтальної осі призведе до того, що зусилля щодо поліпшення виконання різних функцій виявляться недостатніми і так звана критична маса перетворень не буде набрана.

Впровадження окремих проектів управління якістю продукції та навчання персоналу, створення цільових робочих груп з тих чи інших стратегічних питань і проведення семінарів для топ-менеджерів, присвячених принципам побудови команд, - вся ця хаотична діяльність може тільки поглинути, а не збільшити енергію процесу реформ (Я: хочу окремо привернути увагу на цю цитату: «вся ця хаотична діяльність може тільки поглинути, а не збільшити енергію процесу реформ»!!!)

Реальні результати будуть досягнуті тільки в тому випадку, якщо вживаються за всіма трьома напрямками зусилля скоординовані і взаємопов'язані.

Усі три осі повинні бути задіяні одночасно і таким чином, щоб вони взаємно посилювали одне одного.

Залежно від того, які особливості розв'язуваної в даний період проблеми і поставленої мети, основний упор може бути зроблений на ту чи іншу вісь. Якщо головне зараз полягає у виробленні стратегічної установки і визначенні загального курсу, то ключові заходи здійснюватимуться по осі, спрямованої зверху вниз.

Коли критично важливим стає залучення в перетворення рядових виконавців, провідною виявляється вісь, що йде знизу вгору (Я: САМЕ ЗАРАЗ НАСТАВ ТОЙ МОМЕНТ!!!).

При виникненні ж такого негативного явища, як спихання завдань з одного функціонального підрозділу в інший, необхідно активізувати горизонтальну вісь.

Але яким би не було акцентування в кожен конкретний момент, реалізація програми реформ вимагає інтеграції зусиль, здійснюваних у всіх трьох напрямках.

Особливу увагу слід приділити «вазі» кожній з осей.

Якщо центр ваги зміщений до ініціатив, що йдуть зверху вниз, то існує ризик появи цинізму і нерозуміння у рядових службовців.

При надмірному захопленні починаннями по осі, спрямованої знизу вгору, співробітники можуть зосередитися на абсолютно незначних питаннях.

Ухил ж у бік горизонталі сприяє виробленню настільки складного рішення з перебудови відповідних процесів, що його реалізація виявиться компанії не під силу.

Команди - критично важливий елемент усіх боків такого трикутника.

При розгортанні заходів щодо осі, що йде зверху вниз, необхідно сформувати команду топ-менеджерів, які керуватимуть процесом перетворень та інтеграцією здійснюваних ініціатив.

Нарощування зусиль по осі, спрямованої знизу вгору, у кінцевому рахунку призведе до утворення на нижніх рівнях всіх підрозділів сотень команд, що займаються пошуком шляхів підвищення ефективності.

Активізація зусиль по горизонтальній осі зажадає створення команд для управління ключовими бізнес-процесами.

Процес перетворень повинен ґрунтуватися на цінностях компанії. Якщо під час проведення реформ залишається непорушною жорстка ієрархічна структура фірми або основний акцент робиться не на досягненні конкретних результатів, а на вдосконаленні будь-яких процедур, то переорієнтувати персонал на зростання ефективності і делегування повноважень не вдасться.

Успішний рух в цьому напрямку передбачає утвердження бажаних цінностей протягом самого процесу трансформації.

Оригинал

Освіта.ua
10.01.2018

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев