![]() |
Академическую добропорядочность никто не контролировал, поэтому кристально чистых людей мало |
И. Совсун: у нас плагиат стал нормой академической жизни
Автор: Инна Совсун, первый заместитель министра образования и науки 2014-2016.
Про плагіат.
Коли приїздив Андреас Шляйхер, я задала йому одне питання щодо доброчесності: чи варто копатись у гріхах минулого, чи, можливо, варто забути про те, що було, і просто усім з нуля розпочати життя з нової сторінки?
Тобто, можна визнати, що плагіат став нормою академічного життя в Україні. Більшість студентів навіть і не знає, як можна писати роботи так, щоб не вдаватись до плагіату. Чіткого контролю за дотриманням академічної доброчесності не велось, тому в принципі кришталево чистих людей - досить мало. Але ж і не треба усіх злочинцями робити... Шляйхер дипломатично відповів, що є речі, котрі не можна забувати, але водночас, не можна воювати проти усіх. Треба шукати якийсь компроміс.
То я от думала про можливий компроміс. І от що надумала (у рамках провокування дискусії).
- запровадити процедуру добровільної відмови від здобутого наукового ступеня. Пишеш заяву - що от, так сталось, прошу скасувати рішення про присудження мені наукового ступеня. Після такої заяви людна має право захистити дисертацію наново; можна навіть на ту ж тему, але гарантувавши повну відсутність плагіату.
- якщо у ВНЗ за певною спеціальністю через такі відмови виникають кадрові проблеми і не вистачає кандидатів/докторів, щоб лишалась ліцензія - то дається певний термін (три роки?), протягом якого ВНЗ може продовжувати здійснювати навчальну діяльність і чекати, поки захистяться/перезахистяться викладачі.
- якщо людина не написала заяви про позбавлення наукового ступеня, а після цього у роботі виявили плагіат - то людину позбавляють наукового ступеня і протягом 15 років забороняється захищатись та викладати у ВНЗ / працювати у науковій установі.
- у форму електронної декларації додати розділ про академічну доброчесність. Якщо у людини є науковий ступінь - то в декларацію завантажувати текст дисертації або ж текст заяви про добровільну відмову від наукового ступеня.
- виявлений плагіат у науковій роботі для осіб, котрі підпадають під декларування, - прирівняти до корупційного порушення з усіма відповідними юридичними наслідками;
- створити окреме Національне антиплагіатне бюро, з авторитетних вчених з визнаною репутацією, котре буде наділене на певний період надзвичайними повноваженнями для розгляду справ щодо плагіату та винесення рішень про позбавлення наукових ступенів за плагіат.
- (і про мій Карфаген) Національний репозитарій академічних текстів має зрештою запрацювати, щоб увесь цей процес можна було зреалізувати і не вручну вишуковувати плагіат.
Лишилось лише знайти 226 голосів у парламенті... Я щось не бачила аналітики з цього приводу, але мені здається, що серед нардепів майже половина має наукові ступені, нє?)
Освіта.ua
12.04.2017