И. Совсун: у нас плагиат стал нормой академической жизни

Академическую добропорядочность никто не контролировал, поэтому кристально чистых людей мало

И. Совсун: у нас плагиат стал нормой академической жизни

Автор: Инна Совсун, первый заместитель министра образования и науки 2014-2016.

Про плагіат.

Коли приїздив Андреас Шляйхер, я задала йому одне питання щодо доброчесності: чи варто копатись у гріхах минулого, чи, можливо, варто забути про те, що було, і просто усім з нуля розпочати життя з нової сторінки?

Тобто, можна визнати, що плагіат став нормою академічного життя в Україні. Більшість студентів навіть і не знає, як можна писати роботи так, щоб не вдаватись до плагіату. Чіткого контролю за дотриманням академічної доброчесності не велось, тому в принципі кришталево чистих людей - досить мало. Але ж і не треба усіх злочинцями робити... Шляйхер дипломатично відповів, що є речі, котрі не можна забувати, але водночас, не можна воювати проти усіх. Треба шукати якийсь компроміс.

То я от думала про можливий компроміс. І от що надумала (у рамках провокування дискусії).

  • запровадити процедуру добровільної відмови від здобутого наукового ступеня. Пишеш заяву - що от, так сталось, прошу скасувати рішення про присудження мені наукового ступеня. Після такої заяви людна має право захистити дисертацію наново; можна навіть на ту ж тему, але гарантувавши повну відсутність плагіату.
  • якщо у ВНЗ за певною спеціальністю через такі відмови виникають кадрові проблеми і не вистачає кандидатів/докторів, щоб лишалась ліцензія - то дається певний термін (три роки?), протягом якого ВНЗ може продовжувати здійснювати навчальну діяльність і чекати, поки захистяться/перезахистяться викладачі.
  • якщо людина не написала заяви про позбавлення наукового ступеня, а після цього у роботі виявили плагіат - то людину позбавляють наукового ступеня і протягом 15 років забороняється захищатись та викладати у ВНЗ / працювати у науковій установі.
  • у форму електронної декларації додати розділ про академічну доброчесність. Якщо у людини є науковий ступінь - то в декларацію завантажувати текст дисертації або ж текст заяви про добровільну відмову від наукового ступеня.
  • виявлений плагіат у науковій роботі для осіб, котрі підпадають під декларування, - прирівняти до корупційного порушення з усіма відповідними юридичними наслідками;
  • створити окреме Національне антиплагіатне бюро, з авторитетних вчених з визнаною репутацією, котре буде наділене на певний період надзвичайними повноваженнями для розгляду справ щодо плагіату та винесення рішень про позбавлення наукових ступенів за плагіат.
  • (і про мій Карфаген) Національний репозитарій академічних текстів має зрештою запрацювати, щоб увесь цей процес можна було зреалізувати і не вручну вишуковувати плагіат.

Лишилось лише знайти 226 голосів у парламенті... Я щось не бачила аналітики з цього приводу, але мені здається, що серед нардепів майже половина має наукові ступені, нє?)

Оригинал

Освіта.ua
12.04.2017

Популярные блоги
И. Редько: о ненормированной умственной работе учеников Когнитивный диссонанс на фоне любви к своей стране и желания жить, учиться и развиваться здесь
Виктор Мисан: о чем думают украинские учителя В школах – полный разгул «демократии» и «академической свободы», что сверху, что снизу 
Т. Ефимова: когда исчезнет из школ совдепия с подарками? Когда исчезнет из школ совдепия вместе с подарками, подхалимством и никому не нужными активностями?
Н. Борисенко: волшебная палочка и валериана для учителя Учителя просто выгорают, и у них не хватает жизненных сил дать детям все то, что они могли бы
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Aleks
Диссергейт в Европе. В 2011 году министр обороны Германии Карл-Теодор цу Гуттенберг отказался от своей докторской степени и подал в отставку. Март 2012 год – обнаружен плагиат в диссертации президента Венгрии Пала Шмитта. 2012 год - Премьер-министр Румынии Виктор Понта, обнаружен плагиат при написании докторской диссертации. Апрель 2013 год - главный раввин Франции Жиль Бернхайм, за плагиат сложил с себя полномочия. 2013 год - министр образования ФРГ в 2013 году Аннете Шаван лишена докторской степени за плагиат, подала в отставку.