А.Мирошниченко: школьная форма - это бизнес

Тоталитарные государства форму обожают, ведь это лучший способ превратить детей в послушную толпу

А.Мирошниченко: школьная форма - это бизнес

Автор: Александр Мирошниченко, актер, режиссер, драматург.

Дискусій на цю тему багато. Аргументів ЗА і ПРОТИ купа. Проте в цих аргументах забагато емоцій і замало логіки.

Якщо коротко. В Україні шкільна форма – це бізнес. Вкрай корумпований. Хочете перевірити? Зайдіть в магазин.

Маленький шкільний костюмчик для першокласника коштує дорожче, ніж костюм для дорослого. Якість? Не за якість платимо. У більшості виробників якості і близько немає. Підтримка вітчизняного виробника? А знаєте, що таке «ґудзикове виробництво»? Це коли шкільну форму низької якості за копійки закуповують в Китаї, в Україні пришивають ґудзики, вішають нову етикетку - і тепер форма вважаються українським виробом. А такого «добра» в магазинах ледь не третина.

У чому ж сенс шкільної форми? Рівність дітей? Нічого подібного. Все одно (залежно від прибутків батьків) одні носять дорогу, зручну і красиву форму, а інші - дешеву і потворну.

Вбачаєте сенс в прищепленні дітям вміння одягатись? Нічого подібного! Дітей якраз змалечку потрібно привчати до культури одягу. Себто до вміння вибирати собі відповідний костюм для різних життєвих ситуацій. А що у нас? Готові кліше одягу. А потім ми дивуємось, що діти елементарно не вміють самостійно вибрати собі одяг. А де вони цьому навчаться? Школа ж пропонує їм готово-потворні рішення.

Хтось каже, що форма дисциплінує. Дивна логіка. За цією логікою в’язнична роба дисциплінує ще більше. Давайте одягнемо дітей в арештантські роби. Таким чином гарантуємо їхню гарну поведінку.

Звичайно, адекватні керівники шкіл не дуже наполягають на суворому дотриманні шкільного дрес-коду. Вони розуміють, що дуже в багатьох просто немає грошей купити на рік 4-5 пар штанів (а у хлопчиків мінімум стільки іде на рік) та 2-3 піджака. І не варто тут говорити про «необхідність привчати дитину берегти одяг». Якщо хлопчик не бігає, не лазить, не рве та не бруднить штани та піджак – щось з ним не так.

Мало хто звертає увагу ще на один аспект. Насправді шкільна форма, яка продається і вимагається школами як обов’язкова, є не нормою, а ЗРАЗКОМ.

За законом кожна школа окремо вирішує, яку саме форму носити дітям. Причому вирішує це дирекція спільно з батьківським комітетом. Себто в теорії вони можуть вирішити, що шкільною формою конкретної школи будуть приміром сині спортивні штани і футболки з Покемонами. І все буде в рамках закону. Бо закон не вимагає вибирати зразки, які продаються в магазинах – це лише зразки, пропозиція для вибору школами.

І наостанок. Звичайно, деякі європейські чи американські школи мають форми. Але це, як правило, елітні школи, і форма там не типова, а спеціально виготовлена конкретно для цього навчального закладу. У більшості ж зарубіжних шкіл про форми мова не йде.

Натомість тоталітарні держави шкільну форму обожнюють. Бо це прекрасний засіб перетворити дітей в слухняний натовп.

Отож задумайтесь! Що ви як батьки хочете? Привчити свою дитину бути слухняним гвинтиком чи виховати особистість? Кожен, звичайно, вільний вибирати…

Оригинал

Освіта.ua
01.03.2017

Популярные блоги
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
И. Ликарчук: образование выжило благодаря учителям Популизм и дилетантство в образовании разрушают педагогическое творчество и производят учителя-урокодателя
Т. Гориха Зерня: роль учителя становится определяющей Реформа, по сути, потребует полной профессиональной переподготовки всего преподавательского состава
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев