Олег Охредько: аттестат для музыканта

Прошлый год принес небывалые результаты в сфере образования для аннексированного Крыма

Олег Охредько: аттестат для музыканта

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

Минулий рік ознаменувався небувалим результатом в сфері освіти для тимчасово окупованого Криму. Відбулися суттєві зміни в системі отримання документів про освіту та вступу до українських вищих навчальних  закладів для випускників анексованого Криму.

Міністерство освіти і науки України запровадило унікальний порядок (Наказ МОН України від 24.05.2016 № 560 «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України»), який дозволив кримським дітям отримати атестат за спрощеною процедурою (складання двох іспитів - з української мови та історії України) та вступ до вишів за квотою без сертифікату зовнішнього незалежного тестування (складання одного профільного іспиту).

Впровадження нового порядку мало і певні недоліки, серед яких і терміни впровадження (червень), вступ тільки в 12 ВНЗ та інше. І ще один недолік виявила вступна компанія 2016 року – запропонований порядок поширювався тільки на виші, які знаходилися в системі МОН. Таким чином, поза новим порядком залишилися виші, які підпорядковуються іншим міністерствам – Міністерству культури, Міністерству охорони здоров’я та іншим. Випускникам з окупованого Криму були недосяжні консерваторії та медичні виші. Що ж змінилося в цьому році?

А в 2017 році в цьому напрямку відбулися певні зміни. Запропонована система вступу через освітні центри «Україна – Крим» була імплементована до Умов прийому до вищих навчальних закладів в 2017 році (Наказ МОН від 13 жовтня 2016 року №1236). Проте знов таки, все це відноситься до ВНЗ, які знаходяться в сфері Міністерства освіти і науки. А інші виші?

На сайтах Міністерства культури та Міністерства охорони здоров’я будь яка інформація з цього питання відсутня. Проте на сайтах «культурних» та медичних вищих навчальних закладів вже з’явилися Правила прийому на 2017 рік. Розглянемо деякі з них.

Сайт Харківський національний університет мистецтв ім. І.П. Котляревського також має Правила прийому 2017. В цих Правилах є інформація щодо дітей з тимчасово окупованого Криму.

Так, у п.7 говориться, що «Особливості прийому до ХНУМ імені І. П. Котляревського осіб, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї після 01 січня 2017 року, визначаються Порядком прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року №560…»

В п.5 Розділу VІ оговорюються питання щодо поданих документів, у тому числі і для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій:

«Вступники, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї після 01 січня 2017 року, … подають документи з урахуванням особливостей, передбачених відповідно до вимог абзаців тринадцятого, чотирнадцятого пункту 3 розділу ІІІ Умов прийому».

От тільки таких пунктів у цих Правилах немає, а в Умовах прийому, які затвердило МОН, говориться про те, що «Особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, мають право на участь у конкурсному відборі за результатами вступних іспитів та/або зовнішнього незалежного оцінювання під час вступу до уповноважених вищих навчальних закладів», а це «громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї після 01 січня 2017 року».

І більше жодної інформації щодо тимчасово окупованих територій немає. Спробувати отримати додаткову інформацію за телефоном приймальної комісії не вдалося, бо вона ще не працює.

Виникає питання, чому так ретельно були розібрані Правила прийому? А відповідь проста – схожа ситуація і в інших вишах з деякими змінами (десь більше інформації щодо вступників з окупованих територій, десь менше).

З однієї сторони питання щодо дітей з окупованого Криму вирішилось, але з іншої сторони – все стало ще більш заплутаним. Адже для вступу випускників з анексованого Криму за особливою процедурою є 12 уповноважених вишів, де вони отримують атестати за спрощеною процедурою, а заклади Мінкультури та МОЗ не відносяться до цього списку. Але в Правилах прийому посилаються на Наказ №560 МОН, де прописується спрощена процедура.

Що ж виходить насправді? Для того щоб вступити до консерваторії, дитині з тимчасово окупованого Криму потрібно подати атестат. Але атестат можливо отримати тільки через екстернат, а це приблизно 28 іспитів разом із ЗНО (дивись проект Положення про екстернат), тому що отримати атестат за спрощеною процедурою можливо тільки для 12 уповноважених вишів.

Підводячи підсумки, потрібно зазначити, що справа зрушила з місця і для вирішення цього питання потрібно прийняти декілька документів Міністерством освіти, які вирішать питання отримання документів про освіту за спрощеною процедурою.

Освіта.ua
28.02.2017

Популярные блоги
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
И. Совсун: как надолго еще хватит запала учителей? Между победителями мировых олимпиад и средним базовым уровнем украинских школ гигантская пропасть
Т. Сердечная: зарплаты у учителей должны быть разные Есть шанс, что когда-то государство сможет оплачивать работу людей, которые работают с его будущим
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев