И. Ликарчук: надо на два года прекратить набор в педагоги

Идея «учителей из народа» свидетельствует о глубоком образовательном кризисе

И. Ликарчук: надо на два года прекратить набор в педагоги

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

Повернуся до теми про «вчителів із народу».

Переконаний, що поява цієї ідеї зумовлена щонайменше кількома чинниками.

  • Надзвичайно низький рівень якості педагогічної освіти. Наші педуніверситети не випускають кваліфікованих фахівців уже багато років. Та і багато із них педуніверситетами фактично уже уже не є.
  • Неспроможність освітніх чинуш проводити ефективну кадрову політику, займатися кадровим менеджментом. В Україні так і не створений цивілізований ринок педагогічної праці.
  • У нас залишився совковий підхід у визначенні спроможності до педагогічної діяльності. Сьогодні єдиною перепусткою до здійснення педагогічної діяльності є диплом про набуття педагогічної спеціальності. Цей диплом засвідчує, що людина щось вивчила та щось знає. Але чи готова вона до професійної педагогічної діяльності, диплом ніколи не гарантував і не гарантує.

Саме тому я не втомлююся говорити про необхідність обов'язкової, а не вибіркової сертифікації та ліцензування педагогічної діяльності. Ліцензія має надавати право її здійснювати. Диплом повинен бути обов'язковою умовою для її отримання. Між іншим, навіть у Росії із 1 січня запроваджене таке ліцензування.

Ідея залучення «вчителів із народу» свідчить про глибоку освітню кризу та неспроможність чиновників її вирішити з допомогою сучасних механізмів.

Тому й вдаються до якихось ерзац-дій, заграючи з громадськістю та суспільною думкою.

Що робити? Якби я був міністром (не дай Бог), то зробив би таке:

1. На два роки припинити набір в педуніверситети на педагогічні спеціальності. Немає потреби викидати на помийницю бюджетні кошти. За два роки докорінно перебудувати систему вищої педагогічної освіти... Через два роки розподіл держзамовлення між педунверситетеми здійснювати лише на засадах відкритого й прозорого тендеру з чітко визначеними вимогами до підготовки випускників.

2. МОН має зайнятися створенням ринку педагогічної праці.

3. Запровадження обов'язкової сертифікації та ліцензування педагогічної діяльності.

4. Глибока реорганізація педагогічної науки шляхом позбавлення НАПН бюджетного фінансування й перехід до оплати за рахунок бюджету конкретних наукових розробок за замовленням держави або впроваджених к практику. Можу деталізувати кожен із запропонованих шляхів вирішення проблеми.

Оригинал

Освіта.ua
16.02.2017

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Олексій
«Держава – капіталіст» і «народ – трудівник» ворожі одне одному, капіталістична держава – зло для трудового народу»: І.Я. Франко
Ольга
А чи хочете ви, щоб вас оперував "хірург із народу"?
вчитель зі стажем роботи 40 років
Кожного року проводите реформи у школах!!!! Нові підручники відрізняються від старих тільки палітуркою ( підручник Алгебри та Геометрії 7, 8 класи Бевза) !!!! Зупиніться, прислухайтеся до порад вчителів з досвідом!!!! Захоплюємося досвідом Фінляндії, а закриваємо малокомплектні школи. Збільшили зарплати вчителя? Ачи знаєте ви, що спеціаліст має 2700грн ставку, а техпрацівниця - 3200?
СМІШНО
Який міністр!!!!!!!!!! У школу на 35 учнів! Міністр! :)))))))))))
Вчитель
Пане Лікарчук! Є тільки один спосіб: зарплата вчителя повинна бути високою, кількість педвузів обмеженою і тоді все буде гаразд. Досвід Фінлядії. І не треба винаходити велосипед. І не треба стрясати повітрятря нескінченно. Іншого шляху немає.
громадянин-патріот
Правильно!!! Нащо оті педагогі здалися!!! Школи позакривати, села поразваляти, звести все нанівець!!!! Пахне комунизмом!!!! " Весь мир до основанья мы разрушим, а затем мы свой мы новый мир построем кто был никем тот станет всем!" Оце ми УКРАЇНЦІ дожилися! Пане Лікарчук мабуть комуняка буде!