В. Громовой: учителей надо защищать от пропаганды

Чтобы избежать информационного воздействия, надо обладать медиаграмотностью

В. Громовой: учителей надо защищать от пропаганды

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

На уроці природознавства в 5 класі вчителька показала відеокліп нового російського пропагандистського проекту «Жить. РФ», який обурив одного з батьків, учасника АТО Юрія Козачінського.

Звісно, є простий шлях, який, скоріш за все, і буде обраний місцевими освітянськими керманичами: не захищати цю вчительку, показово її покарати з тим, «чтобъ другимъ повадно не было» і щоб ефектно прикрити себе.

Я не згоден з позицією, що таких вчителів не варто захищати. Їх захищати треба! Захищати від пропаганди! Їх треба вчити самим захищати себе й дітей, з якими вони працюють. Звісно, краще це робити ще до того, як вони стали ретрансляторами тих чи інших пропагандистських «меседжів».

Частина наших вчителів дезорієнтована, у їх діях іноді відсутня логіка та здоровий глузд. Вони досі сидять у російських «Однокласниках» і тупо споживають ілюзію правди від російських політтехнологів.

Автори відеокліпу проекту «Жить. РФ» провели «атаку любов'ю» - і вчителька легко попалась на цю пропагандистську технологію. Адже у цьому та інших роликах російського агітпропу лунають слова, які викликають у глядача виключно позитивні емоції (життя, любов, мир, щастя, безпека, свобода …), використовуються «правильні» афоризми на кшталт «миру мир» тощо. Побачити підтекст і за текст - це вже вищий пілотаж педагогічної майстерності.

Шановні колеги-освітяни, інформаційна війна триває. Кремлівським пропагандистам вдалося зламати практично всі бар'єри критичного мислення пересічних росіян і значної частини українців. Тож нам вкрай необхідно вибудовувати захист від гібридної інформаційної агресії з боку Росії, яка має на меті здійснення впливу на поведінку людей, їх свідомість і думки.

Зробити це не просто, адже російська пропаганда постійно мімікрує, вона гнучка і не має ніяких моральних бар'єрів. Попри деякі проколи, російська інформаційна махина працює досить ефективно.

Щоб розгледіти ознаки керованого інформаційного впливу, треба мати хоча б мінімальні навички критичного мислення та медіаграмотності.

Зайве доводити, що абсолютна більшість українських вчителів цього не має.

Зайве доводити, що в нас не робиться анічогісінько, щоб навчити їх розпізнавати хоча б типові ознаки прихованої маніпуляції.

Якщо б ця вчителька знала, що однією з таких ознак є ситуація, коли явно «тиснуть на почуття», вона б зрозуміла, що краще тимчасово «зачерствіти», не піддаватися на бомбардування любов'ю, а намагатися зрозуміти, що за цим роликом ховається.

Якщо б для цієї вчительки хтось провів медіалікнеп, вона б знала принаймні прості відповіді на складні питання:

У чому особливість медіаманіпулювання?

Воно завжди приховане. Якщо ви зрозуміли, що на вас цілеспрямовано впливають, вами вже не поманіпулюєш. Кремлівські пропагандисти шукають емоційного зв’язку з людьми, тому відкидають факти на користь емоцій, створюючи «паралельну реальність».

Технології маніпулювання для «зовнішнього споживача» мають тонкий вплив, брехня стає клікабельною, вона підживлює наявні стереотипи наших людей.

Чи є спосіб захиститися від медіаманіпулювання?

Є! Вимкнути телевізор і вилізти з їх «Однокласників» та «Вконтакте». Натомість треба більше читати, адже в цьому випадку завжди ви можна відкласти текст і подумати власною головою, тобто увімкнути критичне мислення.

Оригинал на сайте Освітня політика.

Освіта.ua
10.02.2017

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Висловлюю думку
У в Україні є свої "ОДноклассники" , де можно побачити свої друзів або родичів, їхні фото або отримати поздоровлення? Створіть українське і люди уйдуть з російських. Можна все виключити і читати книжки, надруковані в часи ненависного для вас радянського союзу, бо вони були тоді доступні для всіх. Так це ж буде знову з тих часів. Що робити?Просто вчителю треба користуватися тільки українським і проблем не буде з батьками. Ще одне запитання: Можна показувати дітям фото українців, які створювали "Южмаш" ,"Антонов"і мають зірки Героїв соц.праці?