![]() |
Наблюдательный или попечительский совет будет создаваться по решению учредителя заведения |
А. Спиваковский: создание наблюдательных советов
Автор: Александр Спиваковский, народный депутат, первый заместитель главы Комитета ВР по вопросам науки и образования, член фракции БПП.
Чергове засідання робочої групи з доопрацювання проекту Закону «Про освіту» відбулося 7 лютого 2017 року за участі народного депутата К.В. Матейченка. Його пропозиція до цього закону передбачає доповнення шостої статті нормою про те, що одним із принципів державної політики у сфері освіти має стати «нетерпимість до проявів корупції та формування відповідної психології особистості на всіх рівнях освіти».
Треба розуміти, що вживання терміну «нетерпимість» в законі має свої негативні конотації. На практиці такий термін може бути проінтерпретований неоднозначно. Утім, учасники групи погодилися, що проблема запобігання корупції сьогодні є доволі гострою, тому після певного редагування пропозицію вирішили врахувати.
Другим важливим питанням, навколо якого розгорнулася дискусія, була стаття 29 «Громадський нагляд за діяльністю закладу освіти».
Назва цієї статті виглядає не зовсім вдалою, оскільки в статті йдеться лише про наглядову раду, а не про громадський нагляд взагалі. Крім того, за своєї інституційною природою наглядова рада є органом не нагляду, а управління.
Наглядові ради, як правило, створюються засновниками з метою делегування їм певних функцій корпоративного управління. Сильні та відповідальні наглядові ради поруч із іншими керівними органами могли б забезпечити ефективну роботу закладів освіти, звичайно, за умови, що механізми їхнього формування будуть достатньо прозорими і збалансованими.
Закономірно також, що наглядові ради потрібні не всім закладам освіти. У деяких випадках, зокрема, у невеликих закладах такі органи лише будуть породжувати зайву бюрократію. Через це слід розумно підійти до питання наглядових рад, уникаючи уніфікованого підходу чи надмірного регулювання цього питання в базовому законі.
Робочою групою було запропоновано уточнену редакцію п. 1 статті 29, згідно з якою, «наглядова або піклувальна рада закладу створюється за рішенням засновника закладу освіти відповідно до спеціальних законів. Порядок формування наглядової (піклувальної) ради, її відповідальність, перелік і строк повноважень, а також порядок її діяльності визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти».
Така редакція дозволить врахувати деякі пропозиції народних депутатів, а також підкреслити відповідальність засновника закладу освіти у процесі створення наглядових рад.
Освіта.ua
08.02.2017