О. Охредько: образование оккупированного Крыма

Борьба между Украиной и Россией за школьников из временно оккупированного Крыма продолжается

О. Охредько: образование оккупированного Крыма

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

2016 рік – освітнє поле тимчасово окупованого Криму

Боротьба між двома країнами за кримських школярів триває. В Україні минулого року було прийнято 26 нормативно-правових актів (Закони, Порядки, накази, листи, розпорядження та інше) щодо освіти для кримчан. Звісно, що не всі вони 100% вирішують існуючі проблеми кримських дітей, але тим не менш позитивний рух у цьому напрямку продовжується.

 

Україна

Росія

Позитивні зміни

Відкриття ТНУ.

 

Зменшення кількості 11-класників в школах окупованого Криму протягом 2015-2016 навчального року на 1200 учнів.

Єдиний урок в усіх школах України, присвячений початку окупації Криму.

 

Продовження перехідного періоду для окупованого Криму ще на 2 роки (Закон РФ).

Закон України № 1038 «Про внесення змін до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» щодо забезпечення права на здобуття освіти».

Скасування пільгових 16 000 бюджетних місць для вступників з анексованого Криму до ВНЗ Росії.

Наказ МОН №560 від 24.05.2016 р. «Про затвердження Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України».

Збільшення кількості учнів початкових класів в окупованому Криму – результат окупаційної міграційної політики. У підсумку – нестача підручників, відсутність вчителів, заняття в дві зміни.

Наказ МОН від 19 травня 2016 року №537 «Про затвердження Порядку проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року».

На початок 2016-2017 навчального року чверть шкіл у Севастополі та третина шкіл у Криму так і не отримали ліцензії. Окрім того, перевірка пожежників виявила, що 90% навчальних закладів окупованого Криму працюють з порушенням пожежної безпеки.

Вступна кампанія – 12 освітніх центрів – понад 500 вступників.

 

Скорочення кількості шкіл на півострові (міністр освіти і науки Росії Ольга Васильєва пообіцяла припинити скорочення сільських шкіл в Криму).

Закон № 1731-VIII про підтримку ВНЗ з окупованих територій.

Посилення мілітаризації (виховні заходи, відкриття «кадетських» класів, поширення кубанського «казачества»).

Працює робоча група МОН, до якої входять представники ЦГП «Альменда», яка готує зміни до освітніх наказів та положень, щодо покращення ситуації в освітньому полі.

Недобір в ПТУ (у минулому році був аншлаг, навіть увели додатково 1000 місць).

 

Постанова КМУ від 28 грудня 2016 р. №1045 «Деякі питання виплати соціальних стипендій студентам (курсантам) вищих навчальних закладів» - запровадження соціальних стипендій для ВПЛ.

Скорочення кількості кримчан, які вступили до ВНЗ Росії, у 2 рази.

 

Негативні зміни

Лист про приписне свідоцтво І.Совсун – знову МОН нашвидкуруч відміняє дії наказів і Положення про вступ до ВНЗ для дітей з окупованих територій, не зважаючи на те, що громадські організації ще з травня попереджували про виникнення проблеми під час вступної кампанії.

Збільшення кількості випускників, які складали єдиний державний екзамен, в 3 рази у порівнянні з минулим роком, але кількість випускників-кримчан, які використали ЄДЕ для вступу до вишів окупованого Криму, склала 6,5% (один з 15 випускників).

Лист МОН 1/9 – 453 від 01.09.2016 – випускники з окупованого Криму повинні скласти понад 55 екзаменів, щоб отримати атестат.

До вишів окупованого Криму вступило 600 росіян (у минулому році таких було 300) та 200 іноземців (в основному це представники Узбекистану та Індії).

Умови прийому до ВНЗ – незрозумілі умови для вступників з окупованого Криму, не враховані пропозиції громадських організацій.

 

«Порядок та умови надання державної цільової підтримки деяким категоріям громадян для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» до Закону №425 – Кабінет Міністрів України змінив Закон із погіршенням умов для ВПЛ (платні гуртожитки, відсутність стипендій та інше).

 

Освіта.ua
17.01.2017

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев