Сергей Зайченко: студенты в МОН обсудили стипендии

Рейтинг, материальная помощь, дисциплинарная ответственность, контракт - глазами студентов

Сергей Зайченко: студенты в МОН обсудили стипендии

Автор: Сергей Зайченко, член национального студенческого объединения экспертов по обеспечению качества образования.

Привіт, вчора ми ходили спілкуватися в МОН з приводу стипендій. Можете почитати, що з того вийшло.

Як ми туди потрапили?

Насправді просто написали на пошту, зазначену на сайті МОН для громадських обговорень і домовились про зустріч (виявляється, так можна, ми теж в шоці).

Тепер по черзі.

В проекті є норма про дисциплінарну відповідальність студентів у вигляді неотримання стипендії через порушення статуту університету (читай кодексів честі, та інших морально-етичних норм). На нашу думку, це викличе ряд зловживань, стипендію зможуть забирати за якісь абсурдні речі (чайники\кипятильники в гуртожитку) або навіть, моє улюблене - псування іміджу університету. Думаєте, що таких норм в статутах нема? - переходьте за лінком і надихайтесь.

Тут позиція МОН така: якщо за такі норми студента облишать стипендії - нехай іде в суд.

Рейтинг. Принципи формування рейтингу затверджуються вченою радою і оприлюднюються, проте ніде не сказано що сам рейтинг студентів має бути опублікований (МОН каже, бо там є персональні дані).

Микита запропонував опубліковувати рейтинг в деперсоніфікованому вигляді (замість імен - номера заліковок чи студентських). У міністерства заперечень загалом не було, але вони попросили відправити конкретні пропозиції з приводу цього на пошту. За цим ще треба буде уважно стежити.

Матеріальні допомоги. 10% стипендіального фонду витрачають на «заохочення та матеріальні допомоги». Ми знаємо багато історій, коли мат. допомоги розкрадаються самими ж працівниками університету чи використовують для закриття дірок з фінансування студентських заходів, конференцій, тощо. Наша пропозиція була - узгоджувати виплату з ОСС. Проте МОН це назвали зайвою бюрократією, а представництво у стипендіальній комісії в студентів типу і так є.

Насправді представництво там - всього одна людина і на розподіл голосів це ніяк не вплине.

Говорили ще про пропозицію МОНу перекинути 1.5 (приблизно) мільярдів зі соціальних стипендій на академічні. Представники МОН сказали, що така кількість грошей, яка є зараз на соціальних стипендіях - зайва. Студентів, яким потрібна матеріальна допомога, у нас менше. Опинились там ці кошти, бо Мінфін розподілив бюджет на академічні і соціальні стипендії приблизно порівну (наразі в пропозиціях до бюджету і там, і там приблизно по 2.5 мільярдів грн.).

Контрактники. На жаль, тут поки ніяких нововведень. Для реалізації цього права треба внести ряд змін в нормативні документи. Проте в міністерстві нас запевнили, що робота в цьому напрямку буде вестись. Мінфін цю пропозицію теж підтримує. Можливо, через рік контрактники теж будуть сидіти в чергах біля кас.

Ще вдалось запитати в пана Ковтунця за норму в 5130, згідно якої студенти не мають право одночасно отримувати академічну і соціальну стипендію ( я про це вже писав тут, мені просто здається це незрозумілим, оскільки стипендії виконують різну функцію, фактично студенти з незабезпечених сімей не мають право на мотивацію(фінансову) в навчанні, яку мають звичайні студенти) На його думку, вища освіта - річ дуже конкурентна і державі потрібні лише найкращі спеціалісти і лише їх треба підтримувати.

Хоча спершу Мінфін пропонував залишити обидві стипендії. І, звичайно, це питання до авторів законопроекту, але думку міністерства з цього приводу дуже хотілось почути.

Хто був на зустрічі?

Рак (студрада КПІ) Оля (Кну протест) Я (студент КМА) Микита Євфстіфеев (УАС). Зі сторони міністерства - Олег Шаров та його колеги. Пізніше приєднались Ковтунець (зам.міністра) та Бахрушин (РПР освіта)

Загалом зустріч пройшла непогано. Чудово, що вона взагалі відбулася. Залишився ряд питань, в яких ми не змогли досягти консенсусу, але я думаю, зустріч не остання і співробітників МОН ще можна буде схилити на наш бік. Ну або вони нас - на свій.

Оригинал

Освіта.ua
16.12.2016

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев