![]() |
Рейтинг, материальная помощь, дисциплинарная ответственность, контракт - глазами студентов |
Сергей Зайченко: студенты в МОН обсудили стипендии
Автор: Сергей Зайченко, член национального студенческого объединения экспертов по обеспечению качества образования.
Привіт, вчора ми ходили спілкуватися в МОН з приводу стипендій. Можете почитати, що з того вийшло.
Як ми туди потрапили?
Насправді просто написали на пошту, зазначену на сайті МОН для громадських обговорень і домовились про зустріч (виявляється, так можна, ми теж в шоці).
Тепер по черзі.
В проекті є норма про дисциплінарну відповідальність студентів у вигляді неотримання стипендії через порушення статуту університету (читай кодексів честі, та інших морально-етичних норм). На нашу думку, це викличе ряд зловживань, стипендію зможуть забирати за якісь абсурдні речі (чайники\кипятильники в гуртожитку) або навіть, моє улюблене - псування іміджу університету. Думаєте, що таких норм в статутах нема? - переходьте за лінком і надихайтесь.
Тут позиція МОН така: якщо за такі норми студента облишать стипендії - нехай іде в суд.
Рейтинг. Принципи формування рейтингу затверджуються вченою радою і оприлюднюються, проте ніде не сказано що сам рейтинг студентів має бути опублікований (МОН каже, бо там є персональні дані).
Микита запропонував опубліковувати рейтинг в деперсоніфікованому вигляді (замість імен - номера заліковок чи студентських). У міністерства заперечень загалом не було, але вони попросили відправити конкретні пропозиції з приводу цього на пошту. За цим ще треба буде уважно стежити.
Матеріальні допомоги. 10% стипендіального фонду витрачають на «заохочення та матеріальні допомоги». Ми знаємо багато історій, коли мат. допомоги розкрадаються самими ж працівниками університету чи використовують для закриття дірок з фінансування студентських заходів, конференцій, тощо. Наша пропозиція була - узгоджувати виплату з ОСС. Проте МОН це назвали зайвою бюрократією, а представництво у стипендіальній комісії в студентів типу і так є.
Насправді представництво там - всього одна людина і на розподіл голосів це ніяк не вплине.
Говорили ще про пропозицію МОНу перекинути 1.5 (приблизно) мільярдів зі соціальних стипендій на академічні. Представники МОН сказали, що така кількість грошей, яка є зараз на соціальних стипендіях - зайва. Студентів, яким потрібна матеріальна допомога, у нас менше. Опинились там ці кошти, бо Мінфін розподілив бюджет на академічні і соціальні стипендії приблизно порівну (наразі в пропозиціях до бюджету і там, і там приблизно по 2.5 мільярдів грн.).
Контрактники. На жаль, тут поки ніяких нововведень. Для реалізації цього права треба внести ряд змін в нормативні документи. Проте в міністерстві нас запевнили, що робота в цьому напрямку буде вестись. Мінфін цю пропозицію теж підтримує. Можливо, через рік контрактники теж будуть сидіти в чергах біля кас.
Ще вдалось запитати в пана Ковтунця за норму в 5130, згідно якої студенти не мають право одночасно отримувати академічну і соціальну стипендію ( я про це вже писав тут, мені просто здається це незрозумілим, оскільки стипендії виконують різну функцію, фактично студенти з незабезпечених сімей не мають право на мотивацію(фінансову) в навчанні, яку мають звичайні студенти) На його думку, вища освіта - річ дуже конкурентна і державі потрібні лише найкращі спеціалісти і лише їх треба підтримувати.
Хоча спершу Мінфін пропонував залишити обидві стипендії. І, звичайно, це питання до авторів законопроекту, але думку міністерства з цього приводу дуже хотілось почути.
Хто був на зустрічі?
Рак (студрада КПІ) Оля (Кну протест) Я (студент КМА) Микита Євфстіфеев (УАС). Зі сторони міністерства - Олег Шаров та його колеги. Пізніше приєднались Ковтунець (зам.міністра) та Бахрушин (РПР освіта)
Загалом зустріч пройшла непогано. Чудово, що вона взагалі відбулася. Залишився ряд питань, в яких ми не змогли досягти консенсусу, але я думаю, зустріч не остання і співробітників МОН ще можна буде схилити на наш бік. Ну або вони нас - на свій.
Освіта.ua
16.12.2016