А. Спиваковский: новая угроза для высшего образования

Реформа стипендиальной системы от Минфина и МОН рискует быть угрозой для высшего образования

А. Спиваковский: новая угроза для высшего образования

Автор: Александр Спиваковский, народный депутат, первый заместитель главы Комитета ВР по вопросам науки и образования, член фракции БПП.

Реформа стипендіальної системи, запропонована Мінфіном разом із МОН, ризикує бути загрозливою для вищої освіти. Як відомо, в проекті бюджету пропонується чіткий розподіл соціальних і академічних стипендій. Але кількість запропонованих коштів, що на них може бути виділена, викликає значні дискусії. 2 978 млрд. гривень на соціальні стипендії та 2 млрд грн на академічні – ці цифри очевидно створюють диспропорцію.

На сьогодні немає чіткого обґрунтування, чому на соціальні стипендії має бути виділено майже на третину більше коштів, ніж на академічні. Треба розуміти, що саме академічна стипендія є інвестицією в людський капітал, тому вона має стратегічно важливе значення для розвитку і майбутнього країни.

Скорочення фінансування академічних стипендій, як і кількості студентів, що їх отримують, негативно позначиться на можливостях студентів навчатися, на тому, як вони будуть розподіляти свій час між навчанням і підробітками заради виживання. 

До того ж правила надання академічний стипендій мають бути серйозно змінені завдяки такій реформі. Складання рейтингів, на основі яких виділятиметься академічна стипендія, практично повністю віддається на відкуп університетам. Процедура такого рейтингування має бути напрацьована і верифікована, щоб бути достатньо прозорою, вселяти повну довіру і не викликати конфліктів. Можна припустити, що для напрацювання такої процедури піде певний час. 

В цілому, проблема реформування стипендій потребує серйозного і всебічного обговорення. Парламентський Комітет з питань науки і освіти готовий долучатися до такого обговорення на всіх етапах, представляючи позицію навчальних закладів та широкої громадськості.

Втім, на жаль, поки що консультації щодо цього питання відбуваються в надто вузькому колі і рішення ризикують бути прийняті кулуарно.

Оригинал

Освіта.ua
02.12.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
И. Совсун: как надолго еще хватит запала учителей? Между победителями мировых олимпиад и средним базовым уровнем украинских школ гигантская пропасть
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев