Олег Охредько: итоги ЗНО для оккупированного Крыма

В отчете УЦОКО нет важной информации - сколько детей из Крыма приняли участие в ЗНО

Олег Охредько: итоги ЗНО для оккупированного Крыма

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда»

16 серпня 2016 року в Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) підвели підсумки проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2016 року. Інформація була оприлюднена на сайті Міністерства освіти і науки України та УЦОЯО

В 443 сторінковому звіті, який складається з 2 томів (том 1 – 157 стор., том 2 – 286 стор.) надається величезна кількість статистичної інформації. Це і кількість учасників ЗНО (882825), кількість закладів (1345) і аудиторій (60172) та безліч іншої інформації.

Не залишився осторонь і тимчасово окупований Крим, а точніше – діти з анексованого Криму. Про що ж звітує УЦОЯО?

Всього в багатосторінковому звіті про тимчасово окупований Крим згадується 34 рази, при чому 16 разів - це виноска «Випускники Автономної Республіки Крим та м. Севастополя під час реєстрації вказували інший регіон, у якому бажали проходити зовнішнє незалежне оцінювання» і ще 6 разів ще виноска «Під час реєстрації учасники зовнішнього незалежного оцінювання не замовляли переклад завдань сертифікаційної роботи кримськотатарською мовою».

Розглянемо останні згадування про випускників з анексованого Криму…

Вперше в звіті згадується окупований Крим в переліку наказів МОН, які забезпечували проведення ЗНО, а саме - наказ від 03 червня 2016 року № 610 «Про проведення в 2016 році повторної додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, для окремих осіб, які проживають в Автономній Республіці Крим, м. Севастополь або переселилися з них» (цей наказ був виданий МОН, в зв’язку з тим, що через декілька місяців після початку компаній ЗНО та ЄДЕ (Росія) стало відомо, про співпадання днів, коли складалися «екзамени». І тільки після листа М. Джпмілєва МОН видало відповідний наказ і запровадило другу додаткову сесію).

Далі в звіті УЦОЯО (С.17) розповідається  про проведення «інформаційно-роз’яснювальної роботи була підготовка повідомлень для випускників навчальних закладів, які проживають на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим», наводячи приклад створення «Дорожньої карти», яка була розміщена на сайті МОН і УЦОЯО, от тільки забули вказати, що ця розробка, як і попередня («7 кроків для отримання українських атестатів школярами Донбасу, Криму») тільки плутають випускників та їх батьків (див. «Сім кроків … назад або кримські діти повинні дуже постаратися!»).

Також звіт повідомляє, що «Понад 60 матеріалів, що містили інформацію про особливості проходження зовнішнього незалежного оцінювання випускниками з окупованої … територій, було оприлюднено на сайтах Українського центру оцінювання якості освіти (розділ «Для жителів Донбасу, Криму, учасників АТО»), Херсонського (розділ «Абітурієнтам з Криму»)». От тільки на сьогодні складно це перевірити, оскільки пошук на сайті УЦОЯО видає «Вибачте, але цієї сторінки не існує! Скористайтеся меню сайта!» та показує гарненьку кицюню. А на сайті Херсонського РЦОЯО розміщені минулорічні «6 кроків», цьогорічні «7 кроків», посилання на «Контакти органів управління освітою ОДА» (всіх ОДА України) та інформація про наказ МОН від 04 травня 2016 року № 480 "Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 16 вересня 2015 року № 940". І все, жодної інформації про другу додаткову сесію ЗНО (при тому що Херсонське РЦОЯО відігравало в цьому не останню роль) та інші важливі документи та події залишилися поза увагою.

На наступній 18 сторінці звіту інформується про постійно відкритий розділ «Для жителів Донбасу, Криму, учасників АТО», який зараз не працює.

В частині «1.1.4. Реєстрація осіб, які виявили бажання пройти зовнішнє незалежне оцінювання» звіту розповідається про те, що у дітей з окупованого Криму був «додатковий період реєстрації, що тривав з 19 березня до 20 травня 2016 року». От тільки скільки ж учнів з анексованого Криму скористувалися цією можливістю залишається невідомо.

А от інформація про кількість учасників другої додаткової сесії звіт подає на С.26 і повідомляє, що з 16 учасників 11 були з окупованого Криму.

Також звіт повідомляє і про те, що 6 випускників з анексованого Криму вирішили прийняти участь у пробному ЗНО (С.30).

Ще раз до питання другої додаткової сесії звіт повідомляє на С.34 та надає інформацію про кількість створених пунктів ЗНО для 16 учасників.

Не забули в звіті проінформувати що «Склад регіональних експертних груп формувався, як правило, із забезпеченням представництва всіх регіонів (за винятком Автономної Республіки Крим та м. Севастополь)».

Ось практично і все. В підсумку потрібно зазначити, що у звіті УЦОЯО відсутня дуже важлива інформація – скільки ж дітей з тимчасово окупованого Криму взяли участь у ЗНО. І це не зважаючи на те, що це питання підіймалося багато разів («Чиновників не цікавить кількість кримчан, які здаватимуть ЗНО»), проте керівництво УЦОЯО так і не відповіло про це.

P.S. В звіті УЦОЯО використовується термін «Автономна Республіка Крим, м. Севастополь» для означення тимчасово окупованого Криму (термін відповідно українського законодавства), проте на сторінці сайту УЦОЯО «Регіональні дані ЗНО-2016» Автономна Республіка Крим і м. Севастополь відсутні.

Освіта.ua
25.08.2016

Популярные блоги
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
И. Ликарчук: образование выжило благодаря учителям Популизм и дилетантство в образовании разрушают педагогическое творчество и производят учителя-урокодателя
Т. Гориха Зерня: роль учителя становится определяющей Реформа, по сути, потребует полной профессиональной переподготовки всего преподавательского состава
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев