![]() |
Восемь шагов к украинскому образованию: как крымчанам поступить в украинские вузы |
Олег Охредько: 12 вузов примут крымчан без ЗНО
Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик центра гражданского образования «Альменда».
Згідно з наказом МОН від 14.06.2016 р. №667 12 українських вишів приймуть кримчан без ЗНО, а саме:
- Придніпровська державна академія будівництва та архітектури.
- Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет.
- Запорізький національний університет.
- Чорноморський державний університет імені Петра Могили.
- Львівський навчально-науковий інститут ДВНЗ «Університет банківської справи».
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка.
- Херсонський державний університет.
- Херсонський національний технічний університет.
- Херсонська державна морська академія.
- Таврійський національна університет імені В. І. Вернадського (м. Київ).
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
От же як кримчанам з окупованого півострову вступити до українських вишів?
Міністерство освіти і науки України разом із представниками громадських організацій, ректорами вишів розробило документ, який вносить революційні зміни в освітнє поле анексованого півострова – «Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які живуть на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до пропонованого Порядку, дітям із тимчасово окупованого Криму відкривається новий, значно простіший шлях для отримання атестатів і вступу до вищих навчальних закладів або ПТУ на території материкової України. Для отримання українського документа про освіту кримчанам потрібно скласти лише два іспити у формі державної підсумкової атестації (українська мова та історія України), а для вступу до ВНЗ – один іспит. Все це буде проходити через Центри «Україна – Крим».
Для розуміння механізму отримання документа про освіту і вступу до вишів Центр громадянської просвіти «Альменда» розробив покрокову інструкцію, яка пояснює весь шлях.
«Вісім кроків до української освіти»
Крок 1
Визначитися із одним з Освітніх центрів «Крим-Україна» (далі – Центри) в містах Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі, Львові, Миколаєві, Харкові та Херсоні з яким Ви будите працювати.
Увага! Центри створюються на базі вищих навчальних закладів, які будуть мати квоти (місця, виділені державою для навчання мешканців з окупованого Криму) для зарахування Заявників для здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету і проводити вступний екзамен.
Крок 2
Подати до Центру:
- заяву (особисту для повнолітніх) або заяву батьків (одного з батьків) або інших законних представників (для неповнолітніх Заявників);
- документ, що посвідчує особу та громадянство (відповідно до статті 5 Закону України "Про громадянство України") або свідоцтво про народження;
- освітню декларацію з наклеєною фотокарткою.
Увага! Освітня декларація – документ, який містить інформацію щодо здобуття результатів навчання та проходження періодів навчання за курс загальної середньої освіти на тимчасово окупованій території України, а також дані про особу, яка подає заяву на проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації.
Увага! Освітню декларацію допоможе заповнити представник Центру. В освітній декларації буде наступна інформація: Ваше прізвище, ім’я та по батькові (за наявності); документ, що посвідчує особу та громадянство; місце проживання; повне найменування навчального закладу, у якому навчався Заявник, здобутий освітній рівень; освітній рівень, на який претендує Заявник; кількість повних років навчання в навчальних закладах на тимчасово окупованій територій, а також інформація щодо опанованих, на його думку, предметів шкільної програми.
- Бажано, але не обов’язково, додати до освітньої декларації, у тому числі шляхом надсилання електронною поштою, інші матеріали (у паперовому вигляді або у форматі цифрових зображень), які можуть прямо чи опосередковано підтверджувати наведену в освітній декларації інформацію (табель, додаток до атестату, особову справу).
Крок 3
Визначитися з датами та пройти Державну підсумкову атестацію (ДПА) з
- української мови;
- історії України.
Увага! ДПА буде проходити на базі загальноосвітніх навчальних закладів, закріплених за Центрами.
Увага! ДПА проводиться відповідно Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти.
Крок 4
Після успішного проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації отримати в Центрі Довідку уповноваженого загальноосвітнього навчального закладу про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації.
Увага! Одночасно з виданням Вам Довідки представник Центру замовить для Вас атестат про загальну середню освіту.
Крок 5
Оберіть вищий навчальний заклад в який Ви плануєте вступати із запропонованого списку.
Увага! Ви можете вступати тільки в один з вищих навчальних закладів, який має квоти для зарахування абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму для здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету.
Крок 6
Подайте до обраного Вам ВНЗ
- свідоцтво про народження;
- чотири кольорові фотокартки розміром 3 х 4 см;
- довідку уповноваженого загальноосвітнього навчального закладу про успішне проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації, яка є підставою для участі в конкурсі без подання сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання.
Увага! Документи подаються особисто в письмовій формі.
Увага! Сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання не подаються.
Крок 7
Скласти вступний іспит.
Увага! Який саме вступний іспит визначає кожен вуз в залежності від спеціальності та спеціалізації.
Увага! Для вступу на спеціальності для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться відповідний творчий конкурс.
Крок 8
Прийняти участь в конкурсі в межах квот.
Увага! Конкурсний бал визначається як сума середнього балу документа про загальну середню освіту (сума оцінок з ДПА з української мови та історії України) та вступного іспиту з предмету, визначеного Правилами прийому.
Терміни:
Робота Центрів «Україна – Крим» - з 1 липня до 20 вересня 2016 р.
Проходження ДПА та вступного іспиту – з 12 по 26 липня 2016 р.
Подання документів до ВНЗ – 12 – 24 липня 2016 р.
Зарахування до ВНЗ – до 28 липня 2016 р.
Освіта.ua
15.06.2016