Олег Охредько: образование для Крыма «по-кабминовски»

Отчет Кабмина по обучению на оккупированных территориях выглядит как добрая сказка для малышей

Олег Охредько: образование для Крыма «по-кабминовски»

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

На Урядовому порталі Кабінет Міністрів України опублікував текст поданого до Верховної Ради України звіту про хід і результати виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2015 році, схвалений розпорядженням Уряду від 1 лютого 2016 р. № 57-р.

У своєму стошестидесятисторінному звіті уряд рапортував про досягнення за рік. Не залишилась осторонь і освіта – дванадцять сторінок звіту були присвячені діяльності уряду через Міністерство освіти і науки України. І лише дві сторінки було виділено на інформацію про «Здійснення заходів щодо забезпечення права на освіту осіб, що проживають на тимчасово окупованій території або території проведення АТО, а також внутрішньо переміщених осіб» (С.138 – 140). На цих двох сторінках Урядом було вміщено всі досягнення в забезпеченні права на освіту для громадян України, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях та для ВПО. Проаналізуємо їх:

Забезпечено можливість продовження здобуття певного освітнього рівня на території, підконтрольній українській владі. Визначено перелік шкіл, які здійснюють навчання учнів із окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей (для дистанційного та екстернатного навчання).

Справді, на сайті МОН є два списки із сотнями шкіл, що стали базовими для екстернатного та дистанційного навчання. От тільки урядові клерки забули дописати, що для екстернату не потрібні базові школи. Про це неодноразово писали ЗМІ, зокрема «Голос Криму». Будь-який середній загальноосвітній заклад має право приймати учнів на екстернатуру. Окрім того, список «базових закладів» складався чиновниками «від освіти». Наприклад, у Новотроїцькому районі Херсонської області минулого року практично всі школи стали базовими, а керівники закладів дізналися про це (а, можливо, не знають і досі) із сайту МОН. Також урядовці забули додати, що екстернатура передбачає «перевірку знань учнів з УСІХ предметів», а це фактично ВІСІМНАДЦЯТЬ екзаменів.

Щодо дистанційної освіти. На жаль, список МОН про базові заклади для дистанційної освіти існує лише на папері та сайті Міністерства. Сьогодні в Україні шкільна дистанційна освіта практично відсутня. По-перше, не існує механізму та системи оплати роботи вчителів під час дистанційного навчання. По-друге, жоден заклад не має повноцінної платформи для дистанційного навчання. Відсутній і контент (методичне забезпечення) для всіх класів. По-третє, дистанційне навчання не має достатнього технічного забезпечення. Виходить, що дистанційна освіта можлива, тільки якщо вчителі будуть працювати на волонтерських засадах на обладнанні, яке буде вільне після уроків.

Розроблено проект Закону України “Про внесення змін до статті 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”…

Так, цей проект розроблено, і знаходиться він на громадському обговоренні. Аналіз законопроекту дозволяє зробити висновок про консервацію існуючої ситуації в освіті для тимчасово окупованих територій із усіма її недоліками.

Видано ряд листів МОН, якими роз’яснено порядок продовження навчання на території, підконтрольній українській владі…

Із восьми листів МОН, наведених у звіті Уряду, чотири присвячені навчанню іноземців на окупованій території (№1/9-414, №1/9-408, №1/9-403, №1/9-392). Але чиновники забули про ще декілька листів, наприклад, Лист МОН №1/9-499 від 21.10.15 року «Щодо використання незаконних документів терористичних організацій для навчання у вищих навчальних закладах України», в якому йдеться про неприпустимість визнання документів про освіту з тимчасово окупованих територій. Забули і про Лист МОН №1/9-344 від 23.07.15 року «Щодо прийому документів від вступників до вищих навчальних закладів у 2015 році», в якому Міністерство «дозволяє приймати документи на вступ на навчання від мешканців Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей без військового квитка або посвідчення про прописку» і якого було прийнято після звернення 22 громадських організацій.

Розроблено принципово важливий проект Порядку надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти.

Знов таки, міністерські чиновники забули наголосити, що цей Порядок мав з’явитися у червні відповідно Закону України № 425-VIII від 14 травня 2015 рок, проте пройшло вже понад півроку, а документ так і не прийнятий, а тільки «РОЗРОБЛЕНИЙ» і знаходиться на погодженні у різних інстанціях. І скільки він буде там знаходитись відомо тільки Богу та Прем’єр-міністру України.

Ось така інформація знаходиться в урядовому звіті. Як завжди у чиновників все добре. Радує те, що ще на початку 2015 року неможливо було навіть підіймати питання щодо освіти для громадян України на окупованих територіях, а зараз вже МОН переймається (або робить вигляд) про учнів в анексованому Криму.

P.S. До речі, у звіті забули згадати про те, що у листопаді 2014 р. МОН видано наказ про відновлення діяльності Таврійського національного університету імені Вернадського на материковій Україні.

Освіта.ua
10.02.2016

Популярные блоги
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
И. Ликарчук: образование выжило благодаря учителям Популизм и дилетантство в образовании разрушают педагогическое творчество и производят учителя-урокодателя
Т. Гориха Зерня: роль учителя становится определяющей Реформа, по сути, потребует полной профессиональной переподготовки всего преподавательского состава
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев