В. Белый: вечные проблемы: дороги - дураки - учебники

Учителя, ученики и родители, которые выполняют детям домашние задания, страдают от «УЧЕБНИКОВ» постоянно

В. Белый: вечные проблемы: дороги - дураки - учебники

Автор: Владимир Белый, заместитель директора по УВР, физико-технический лицей г. Херсона.

Практично всі ступають на «дороги» щоранку та щовечора милуються на телеекранах дурнями, котрі «підіймають» престиж країни, оголюючи зад своєму народу. Лише вчителі, учні та батьки, що виконують своїм дітям домашні завдання потерпають від «ПІДРУЧНИКІВ» весь божий день. Часто й ночами.

Чи є надія на появу якісних підручників?

Дехто скаже, що так, адже МОН оголосило про черговий новий порядок конкурсного відбору підручників для школи. 

Але якщо в основу оголошеного конкурсу знову закладена надмірно ускладнена процедура, то така «система» принесе більше проблем ніж оновлення. Тим більше, коли на меті стоїть не новітня модель електронного інтерактивного навчального КОМПЛЕКСУ, який був би у відкритому доступі для всіх школярів та вчителів країни, а продовжується «робота» все над тим самим застарілим паперовим варіантом. Звісно, що не без нього, але паперовий матеріал у ХХІ столітті для школярів майбутнього може бути лише як додаток, а не основним інструментом самоосвіти чи навчальної роботи у СУЧАСНІЙ школі.

ПРОПОЗИЦІЇ

Критикувати може чи не кожен, а як щодо того, щоб запропонувати щось гідне уваги? Є у нас ідея.

Звісно, презентувати задум можна лише певними порціями (фрагментами), але ж сприймати її потрібно комплексно, тобто намагаючись побачити як мінімум «скелет будівлі». Тому прошу не реагувати відразу на окремі позиції, а дочитати до кінця.

Звісно, я можу помилятись у доцільності пропонованого, але разом з тим навряд чи було б розумним відкидати пропозицію тими, хто має повноваження на запровадження системних змін, навіть її не читаючи, бо мовляв ми надто зайняті важливими державними справами.

ПЕРШЕ, - держава формує колектив авторитетних спеціалістів здатних написати НОВИЙ комплект шкільних ЕЛЕКТРОННИХ підручників з усіх предметів та усіх паралель. Цей комплект буде діяти мінімум 12 років. Формування авторського колективу здійснюється гласно у формі електронного відбору всеукраїнською освітньою громадою з числа претендентів – самовисуванців чи осіб, пропонованих освітянськими організаціями.

ДРУГЕ, - сформований колектив авторів за декілька робочих зустрічей та у ході оперативної внутрішньої комунікації УЗГОДЖУЄ ключові міжпредметні точки тематичних взаємозв’язків та ПРИБИРАЄ недоречні дублювання одного й того ж у різних предметах.

ТРЕТЄ, - за державної підтримки у юридичній площині авторський колектив насичує кожен новий електронний підручник ВЕЛИКОЮ кількістю не тільки тематичних демонстраційних відео, а й ще більшою кількістю практичних задач, вправ, запитань, творчих та проектних завдань великого спектру спрямування до кожної програмної теми, використовуючи для цього у тому числі вже наявну базу з інших українських джерел (за юридичного узгодження з автентичними авторами).

ЧЕТВЕРТЕ, - держава відкриває цей навчальний КОМПЛЕКТ у відкритий доступ для школярів і вчителів та друкує паперові комплекти як базовий елемент державної політики реалізації принципу рівного доступу до якісної освіти (примітка – участь у цьому проекті у тій чи іншій формі комерційних структур має бути виключена. Нехай конкурують паралельно замість «осідлати» держбюджетні, тобто загальнонародні, ресурси).

П’ЯТЕ, - Центр оцінювання для проведення щорічного ЗНО щораз готує свій комплект завдання виключно з цієї, підручникової , бази. ЗНО здійснюється в електронному форматі: окремо з усіх профільних предметів та окремо – загальноосвітніх, відповідно з адекватним тому рівнем складності. При цьому кожен випускник майбутніх профільних ліцеїв для старшокласників вивчає 4 – 5 профільних дисциплін та стільки ж загальноосвітніх. Відтак КОЖЕН старшокласник для отримання атестату та одночасної участі у конкурсному відборі на навчання у ВНЗ чи закладі ПТО проходить ДЕРЖАВНУ атестацію ОДИН-ЄДИНИЙ раз і з УСІХ предметів, що вивчав. Не проблема застосувати подібний підхід і у перехідний період, що передуватиме системному запровадженню старшої школи виключно як окремої ланки загальної середньої освіти (до речі, бюджетної на усіх рівнях – початкової, основної і середньої).

ШОСТЕ, - принципово виключити залучення до цього загальнонародного довготривалого проекту бізнес-структур. Пронародна державна система освіти як і загальнодержавні природні надра та стратегічні сектори економіки мають лишатися у руках держави як виразника природно-історичних прав народу. Мова про той державний МІНІМУМ турботи про кожного громадянина, який би не був у рази біднішим за той мінімум державної практики, якого дотримуються зараз сотні країн світу і серед яких більшість має у рази бідніші природні ресурси, ніж наша рідна Україна.

Прохання звернути увагу саме на ШАРНІРНО-ЄДНАЛЬНУ роль механізму цієї ідеї для таких суспільно значимих інститутів як заклади загальної середньої освіти, заклади професійної дорослої освіти та незалежні механізми оцінювання результатів діяльності (ЗНО), бо та освітня підготовка, що не буде підлягати незалежній експертній оцінці (ЗНО) ніколи не дотягне до оптимально можливого якісного рівня. За будь-яких підручників. У вимірі щодо КОЖНОГО окремого здобувача освіти.

Оригинал

Освіта.ua
04.02.2016

Популярные блоги
В. Круглов: ценностям должна учить детей семья Школа – это не холодильник, куда сдают ребенка на содержание и обучение наукам и нравственным ценностям
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев